Ana SayfaHaberlerİstanbul'da Yapılan Kongre Sayısında Rekor Artış

İstanbul’da Yapılan Kongre Sayısında Rekor Artış

İstanbul ve diğer büyük şehirlerde düzenlenen kongreler iş hayatında hareketlilik ve istihdam yarattı. Hem turizm, hem de pek çok sektör kongrelerden çok memnun.

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü Özgül Özkan Yavuz, İstanbul’da yapılan kongre sayısının son 10 yılda yüzde 280 arttığını belirterek, geçen yıl şehre gelen kongre turistlerinin yaklaşık 190 milyon dolar döviz bıraktığını vurguladı.

İstanbul, geçen yıl şehirde düzenlenen 130 kongre ile bu alanda dünya 9’uncusu olduğunu dile getiren Yavuz, “İstanbul artık ilk 10’da ki yerini sağlamlaştırmıştır. 2010 yılından bu yana son 4 yıldır dünyanın ilk 10 kongre şehri arasında yer alan İstanbul, ağırladığı 75 bin 864 delege ile dünya 8’incisi durumundadır. Dünya sıralamasında İstanbul’u 30 kongre ile Antalya, 12 kongre ile İzmir ve 10 kongre ile Ankara takip etmektedir” diye konuştu.

Uluslararası kongre sektörünün bir kente katkısının sadece gelen turistin yaptığı harcama olmadığını ifade eden Yavuz, bu etkinliğin dövizden çok daha fazla faydasının olduğunu da vurguladı.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar