Ana SayfaHaberlerİK Yöneticileri İş İlanlarında Superman Arıyor!

İK Yöneticileri İş İlanlarında Superman Arıyor!

İşveren ile iş arayan arasındaki ilk bağlantı noktası olan iş ilanları, doğru iş ve doğru adayı buluşturmak için hazırlanıyor. isbul.net proje yöneticisi Önder Aydın, iş ilanlarının hazırlanmasında yapılan yanlışlar hakkında bilgi verdi.

İK yöneticilerinin iş ilanlarında aradığı özelliklere değinen Aydın, “Her bireyin yetkin olabileceği işlerin sayısı sınırlı olacaktır. Çok sayıda farklı yetkinlikleri tek ilanda gören adaylar bu ilanlara başvurmaktan çekinebiliyor. Bu da işverenlerin aradığı yeteneği kaçırmalarına sebep olabiliyor.” şeklinde konuştu.

İş arayanların da bu konudaki şikayetlerine değinen Aydın,  “İş arayanlar da ilanlarda birçok farklı yetkinliğin bir arada olmasından şikayet ediyor. Özellikle bilişim alanındaki iş ilanlarında aranan özellikler fazla abartılı olabiliyor.  2-3 farklı kişiye dağıtılması gereken iş yükünün gerektirdiği özellikler tek bir kişide aranabiliyor. Farklı yazılım yetkinliklerine ek olarak grafik tasarım ve sosyal medya yönetimini de kapsayan iş tanımlarının yer aldığı ilanlar azımsanmayacak kadar fazla.” ifadelerini kullandı.

isbul.net olarak işverenlere ilan yayınlama konusunda yardımcı olduklarını söyleyen Aydın, “İlan başlıkları, ilgili anahtar kelimelerin eklenmesi ve iş tanımlarındaki dilbilgisi hataları ve eksikler konusunda metin yazarı ve editörlerimizden oluşan ekibimiz ile işverenlere destek veriyoruz. Fakat aranan özellikler ve görev tanımlarının kapsamını ilan verenlerin kendileri belirliyor. Bu konuda yardımcı olmak için de sitemizde bilgilendirici ve yönlendirici içerikler paylaşıyoruz.” dedi.

Önder Aydın ayrıca eleman arayan İK yöneticileri ve işverenlere bazı tavsiyelerde bulunarak ”Günümüzde çok farklı meslekler var. Görev tanımları da firmalara göre değişebiliyor. Doğal olarak İK yöneticisi ve işverenler aranılan pozisyonun gerektirdiği yetkinliklerin neler olduğuna tam olarak hakim olamayabilirler. Bu durumda ilgili birimde çalışan başka birinden destek almaları gerekir. Böylece ideal bir iş ilanı hazırlayarak doğru elemana daha kolay ulaşabilirler.” dedi.

 

 

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar