Ana SayfaMakalelerSosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Günümüzün en çok ilgi duyulan meslekleri arasında yer alan ‘sosyal medya uzmanı‘ gerek esnek çalışma saatleri ile gerekse freelance tercih sebebi ile birçok kişinin tercih sebebi olmuştur. Özellikle üniversite mezunlarının belirli bir süre rahat işlerde çalışmak istemesi üzerine aktif sosyal medya uzmanı epeyi fazladır.
Meslek olarak 2000’li yıllara dayanan sosyal medya uzmanları herhangi bir kurum, kuruluş veya kişilerin tanıtılmasını, birçok kişi tarafından bilinmesini ve takip edilmesi sağlar. Sosyal medya uzmanı firmaların sosyal ağ hesaplarını açar ve bunların belirli periyotlar halinde takibini sağlar. Kendi çalışma ağları neticesinde aynı işleri yürüten diğer firma ağlarının hesaplarını kontrol eder. Bunun neticesinde gerekli stratejileri belirlenir ve özel kampanya kurguları geliştirilir. Yılın belirli dönemlerinde yapılacak olan indirim ve kampanyaları kendi firma kriterlerine göre dizayn eder. Tüm bunları yaptıktan sonra şirket web sitelerini seoya uygun hale getirir. Yarış pazarı üzerinde rakip firmaların analizini yapar ve dijital dünya trendlerini takip eder. Trendler doğrultusunda zaman içinde yükseliş yapılabilecek bloglara içerik hazırlar. Belirli ürün deneyimine dair çalışmalar yaparak, en iyi ve çalıştığı ağa uygun bir şekilde tanıtım ve pazarlamasını yapar.
Buradan da anlaşılacağı gibi sosyal medya uzmanı kimdir sorusunun cevabı oldukça uzundur ve sosyal medya uzmanı olmak sadece facebook ve twitter hesaplarını yönetmenin dışında oldukça kapsamlı ve uğraş verici bir meslektir. Üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olduktan sonra bir dizi eğitim alarak veya kendi hesaplarınız üzerinden farklı sayfaların reklamlarını yaparak gelişim sağlayabilirsiniz. Bilhassa öğrencilik zamanlarınızdan itibaren üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olsanız dahi, sosyal medya uzmanlığı yapmak istiyorsanız, kendi kişisel sayfalarınız üzerinden takipçi kazanmak amacıyla belirli uygulamalar yapabilirsiniz.

Tam zamanlı çalışma imkanı olduğu gibi, freelance olarak da çalışabileceğiniz bir meslek olan sosyal medya uzmanlığı; gerek teknolojik, gerekse yaratıcı alanlar üzerine birçok içerik üretilebilecek bir mecradır. Odaklanmanız doğrultusunda şansınızın son derece yüksek olduğu bu meslekte ilk adımı atmaktan çekinmeyin. Genellikle deneyim istemediği için yeni mezunlar için iş bulma imkanı da yüksektir. Oldukça kompleks bir yapısının olduğu ise inkar edilemez. Başarılı olabilmek için markanın kalitesi kadar, yönetilen sayfaların günden güne artması gereken takipçi sayısı oldukça önemlidir. Öncelikle burada kısa bir süre içinde ilerleyemeyeceğinizi, düzenli çalışmalar sonucunda belirli bir başarıya ulaşabileceğinizi kabullenmeniz gerekiyor.

Sosyal medya uzmanı kimdir?

Sosyal medya uzmanı olarak bir işe başvuru yaptığınızda ve insan kaynakları ile görüşmeniz esnasında belli etmeniz gereken en önemli özelliğiniz ise ‘tutku’ olmalıdır. Bu iş için ne kadar çok tutkulu olduğunuzu anladıklarında diğer rakiplerinizden bir adım öne geçeceksiniz. Eğer basit bir iş gözüyle betimlerseniz, işi ciddiye almayacağınızı göstereceği gibi, kişiliğiniz hakkında da farklı olumsuz yorumlamalara sebep olabilir. Bu mesleğe karşı merakınız ve yeterli ilginiz varsa kişisel gelişimle birlikte oldukça başarılı bir sosyal medyacı olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar