Ana SayfaMakalelerKariyer Sitesi Seçimi

Kariyer Sitesi Seçimi

Firmalar Eleman İlanı Verirken Niçin Kariyer Sitelerini Tercih Ederler?

 

 

İşsizliğin büyük bir problem olduğu günümüzde, iş arayan adaylar, farklı yöntemler kullanarak iş başvurusu yapmaktadırlar. İş arama süreci oldukça uzun ve stresli bir süreçtir. Bu süreçte, iş arayan adaylar iş arama kanallarını ne kadar geniş tutarlarsa o kadar avantajlı olacaklardır.

 

 

İş arayan adaylar, gazetelerin insan kaynakları ekinde bulunan href=”http://www.isbul.net/is-ilani/” title=”iş ilanları”>iş ilanı>, danışmanlık şirketlerinin internet sitelerinde yayınladığı iş ilanları, firmaların web sitelerinin insan kaynakları bölümü ve kariyer siteleri aracılığıyla iş başvurusu yapabilmektedirler. Günümüzde elaman ilanı veren firmaların en çok tercih ettiği ilan verme yöntemi, kariyer siteleridir.

 

 

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, bilinçli, internet kullanıcısı sayısı artmıştır. Dolayısıyla iş arayan adayların çoğu, kariyer sitelerine üye olarak iş ilanlarına başvuru yapmaktadır. Kariyer siteleri işveren ile iş arayanı buluşturan en kolay yöntemdir.

 

 

Firmalar, internet siteleri aracılığıyla eleman ilanı vererek, binlerce iş arayan adayın özgeçmişini değerlendirme fırsatı bulmaktadırlar. İş bulma sitelerinde eleman ilanı veren firmalar, hangi pozisyonda eleman aradıklarını belirterek, aradıkları kriterleri iş ilanında yayınlamakta ve kısa sürede elaman ihtiyacını gidermektedir. İnsanların büyük kısmı tüm ihtiyaçlarını internetten karşılamaktadır. Eleman ilanları, internet sitelerinde yayınlandığında, her şehirden, her meslek grubundan insana rahatlıkla ulaşır.

 

 

Kariyer siteleri, günümüzde insan kaynakları noktasında ihtiyaçları karşılamaktadır. Firmalar, bünyelerinde kaliteli eleman çalıştırmak istemekte ve bu yüzden eleman ilanı vermektedirler. Firmaların, başvuru değerlendirme sürecini kolaylaştıran kariyer siteleri, hem iş arayanın hem işverenin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Firmaların verdiği eleman ilanı, iş bulma siteleri aracılığıyla binlerce kişi tarafından görülebilmektedir.

 

 

Bazı firmalar gazete aracılığıyla eleman ihtiyacı vermektedir. Ancak günümüzde gazete okunma oranına bakıldığında, gazetede yayınlanacak iş ilanı sayısını görebilecek aday sayısının iş bulma sitelerine oranla az olduğu görülmektedir. Günümüzde firmaların çoğu, kariyer siteleri aracılığıyla iş ilanı vermeyi tercih etmektedirler.Bu yöntem ile firmalar, iş ilanlarına daha fazla başvuru almaktadır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar