Ana SayfaHaberlerİşsiz Kalana 2 Bin 600 TL Maaş İmkânı!

İşsiz Kalana 2 Bin 600 TL Maaş İmkânı!

Evet, yanlış okumadınız. Tamı tamına 2 bin 600 TL’den bahsediyorum. İşsiz güçsüz kalmış birine nasıl oluyor da böylesine büyük bir para verilebiliyor? Diyebilirsiniz. Ancak böyle bir durum var. Üstelik gerçekleşmesi çok da zor değil. İşte Detayları:

İşsiz kalanlara yönelik önemli bir çalışma yapılıyor. Ülkemizde işsiz kalanlar 10 aya varan süreyle işsizlik maaşıalabiliyor. İŞKUR’un uyguladığı işbaşı eğitim programı sayesinde de işsizlere 12 ay ücretli meslek eğitimi imkânı sunuluyor. Tabi tüm bunlar belirli koşulların sağlanmasıyla mümkün. Bu konuda hiç bir endişeniz olmasın. Çünkü bu konuyu sizin için detaylıca ve mümkün olan en anlaşılır dille ele aldım.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Aktif olarak iş hayatında olan birinin işsiz kalarak işsizlik maaşı alması ve maaş alırken de Türkiye İş Kurumunun düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programlarına katılması durumunda yukarıda telaffuz ettiğim rakamı alması mümkün. Peki, ama nasıl? Elbette onun da belli şartları var. Konuya ilişkin ayrıntılara göz atacak olursak, öncelikle İşsizlik maaşı alabilmek için:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekiyor.

Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde:

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, boyunca işsizlik maaşı ödeniyor.

En az 659, En fazla 1318 TL Ödeniyor!

İşsizlik maaşının ödenmesi yukarıda sözünü ettiğimiz kriterlere bağlı. Ve günlük işsizlik ödeneği/maaşı, hesaplanırken sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir. Buna göre, işsizlik maaşı en az 659 TL, en fazla ise 1.318 TL olarak ödenmektedir.

Ayrıca işsizlik maaşı almanın kolaylaştırılması, ödemelerin de artırılması gündemde. Mevcut sistemde, işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödemek ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası ödemiş olmak şartıyla maaş alıyor. İşten ayrılmadan önce son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresinin 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartının da 100 güne çekilmesi, maaş ödeme süresinin de 16 aya çıkması gündemde…

İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

Öncelikle yapmanız gereken şey, Türkiye İş Kurumu’nun yürüttüğü işbaşı eğitim programlarını takip etmek. Bu program sayesinde iş kurumuna kayıtlı işsizlerin yine kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmeleri, iş ve üretim süreçlerini birebir görerek öğrenmeleri amaçlanıyor. İşbaşı eğitim programına katılmak gerekli şartlar ise;

15 yaşını doldurmak,
Kuruma kayıtlı olmak,
İşsiz olmak gerekmektedir.

Ayrıca ön lisans dâhil üniversite öğrencisi olanlar, dul ve yetimlerde de programa katılabiliyor.

2 Bin 600 TL Nasıl Alınıyor?

Bırak bunları “Hani ne oldu bizim 2 bin 600 TL?” dediğinizi duyar gibiyim. Sırada onun detayları var. İşsizlik maaşı alanlar, işbaşı eğitim programına da katılabiliyor. Böylece işsiz kalanlara çifte maaş imkânı doğuyor. İşsizlik sigortasından maaş ödemesi en az 6 en fazla 10 ay ödeniyor. İşsizlik maaşına hak kazananlar işsiz kaldıklarından itibaren bir ay içerisinde işsizlik maaşına başvurup aynı zamanda iş kurumuna işbaşı eğitim programı içinde başvuru yaptıkları takdirde işsizlik maaşı ile birlikte işbaşı eğitim programı bünyesinde verilen parayı da alabiliyorlar.

İşbaşı eğitim programı, yılda azami 320 fiili gün ve haftalık en fazla 45 saat olarak uygulanıyor. Programa katılanlara günlük 50 TL zorunlu giderlerini karşılamak için para veriliyor. İşbaşı eğitim programı kapsamında çalışanlara ödenmekte olan maaş tutarı 1.300 TL’dir. Buna göre şartları yerine getirildiği takdirde hem 659 TL’den başlayan ve 1318 TL’ye kadar çıkabilen işsizlik maaşını alabilmek hem de işbaşı eğitim programında ödenen asgari ücreti yani 1300 TL’yi alabilmeniz mümkün. Bu durumda 1959 TL ile 2618 TL arasında gelir elde edebilmeniz mümkün görünüyor. Nerden bakarsanız bakın ülkemizin şartları göz önüne alındığında işsizliğin had safhaya ulaştığı bu dönemde çalışmadan 1959 TL maaş almak oldukça önemli.

Programı Tamamlayana İş İmkânı

İşbaşı eğitim programını tamamlayan 18-29 yaş arasındaki kişileri programdan sonra 3 ay içinde işe alan işveren, çalışanın işveren primini ödemiyor. Bu prim, 30 ila 42 ay arasında İşsizlik Fonu’ndan karşılanıyor. 30 yaşından büyük işsizi eğitimden sonra işe alan işverenlere ise 6 aydan 30 aya kadar prim desteği veriliyor. Bu işçilerin sigorta primini İŞKUR karşılıyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar