Ana SayfaMakalelerGençlikten Yetişkinliğe Doğru...

Gençlikten Yetişkinliğe Doğru…

İş hayatına atıldıktan sonra birçoğumuz üniversite yıllarındaki rahatlığı, az sorumluluk ile hayatı ailemizin yardımı tarafından idame ettirmenin lüksünü aramıyor değil. Öğrencilik yılları sona erdikten ve ufak bekleme süresini tamamladıktan sonra gençlikten yetişkinliğe doğru yirmi beşlere dayanan yaşımızla hayatın neredeyse tüm sorumluluklarını maddi manevi üzerimizde hissediyoruz. Bu daha önce iş tecrübesi olmamış veya sorumluluk almaktan hoşlanmayan insanlar için çok daha zorlayıcı bir süreçtir.

Bu evre, gençlik yıllarını yavaşça yetişkinliğe bırakma dönemleridir. Ne gençliğiniz biter, ne de artık gençsiniz… Güzel bir düzen için ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ‘iş’ ve eğer ailenizle birlikte yaşamayacaksanız ‘ev’ kurmanız gerekir. Bunun dışında hayatın getireceği sürprizlere karşı dayanıklı olmanızda beklenir. Eğer yurtdışında eğitimini sürdürmüş kolejlerden veya zengin aileden gelmiyorsanız bu süreci tüm çabanızla aşmanız gerekir.

Gençlikten yetişkinliğe doğru

İlk etapta tecrübesiz olacağınız için kimse sizi kurumsal şirketine almaya sıcak bakmaz. Bu nedenle kurumsallaşmaya yeni başlayan şirketlerde şansınız daha açık olacaktır; ve genellikle bu dönemde iş seçme imkanınızda oldukça zayıf olabilir. Girdiğiniz şirketlerde gerek iş arkadaşlarınız ile gerekse de patronunuzla bir takım sorunlar yaşayabilir ve daha ilk deneme de hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aslında kulağınıza ne kadar olumsuz gelse de, bu durumlar zaman içinde sizi daha da güçlendirecektir. Tüm bunlar her gencin yaşaması gereken zamanlardır.

Kariyer hayatınıza ne kadar emin adımlarla ve sağlam başlarsanız ilerleyen dönemde yükselme şansınız daha da artacaktır. Doğru kariyer seçimi için ise önceliğiniz başvurduğunuz firmaları iyi değerlendirmeniz olacaktır. Özellikle hedefleriniz doğrultusunda çalıştığınız birimi doğru seçmeniz gerekir. Gençliğimizin çalışmak için gittiğini görmezden gelecek ve bu dönem enerjinizin en üst seviyede olduğu düşünecek olursak tüm bunları yaşamanız için doğru zamandır. Güzel bir an ve gelecek için birçoğumuz çalışmaya mecburdur. Bunu en iyi işlerde ve en verimli şekilde değerlendirmeniz boşuna geçen yıllarınız olmayacağının bir kanıtı niteliğimdedir.

Hayatımız kocaman bir hikaye, 5 yıl sonra nasıl, nerede ve kimlerle birlikte olacağımızı bilmemiz ve planlamamız mümkün değil; ama daha az stres ile daha fazla mutluluk, gittikçe artan güven, sağlıklı bir beden, minimuma inecek bir endişe, daha doyurucu ilişkiler, mutluluk verici bir üretkenlik, korku yerine tutkuyla dolu bir yaşam… Tüm bunlar için yönetmek, çabalamak ve güzelleştirmek sizin elinizde.

Konuya benzer iş ilanları

Hukuk iş ilanları
Ön muhasebe iş ilanları
Satış elemanı iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar