Ana SayfaHaberlerEmniyete 15 Bin Polis Alınacak!

Emniyete 15 Bin Polis Alınacak!

Torba Yasası Kanununun kabul edilmesiyle beraber Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 15 bin yeni polis memuru alınacak. Toplumda son dönemlerde yaşanan terör saldırıları ile kamu düzenini yeniden sağlamak adına yapılan bu yeni düzenleme ile birçok kişiye de iş istihdamı yaratılmış oldu. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda çeşitli konularda düzenlemeler yapılırken, Torba Yasası Kanununda 7 madde daha kabul edildi. Bu maddelere göre; Emniyet Genel Müdürlüğüne 15 bin polis memuru ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni alınacağı duyuruldu.

Tasarının kabul edilme gerekçesinde devletin en temel görevinin toplumun huzur, refah ve güvenliğini korumak ve iyi bir yaşam sunmak olduğu gösterildi. Anayasa ve yasalara uygun olarak Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, güvenlik, asayiş ve ahlakın korunması, suçun daha işlenmeden önlenmesi adına yapılan düzenlemelerin topluma nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Yapılan açıklamada suçluların yakalanması ve her türlü suçla Emniyet Teşkilatının mücadele edeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi;

“Toplumun huzurunu bozan, korku ve endişeye sebep olan suçların başında asayiş suçları gelmektedir. Bu kapsamda; polisin asayiş suçları ile mücadelesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde işlenen suçların önlenmesine yönelik olarak sahada aktif görev yapan personel sayısının artırılması gerekmektedir. Ülkemizin konumu itibarıyla terörle mücadele birimi olan özel harekat polisinin yanı sıra toplumsal olaylara yönelik veya afet sonrası güvenlik tedbirlerinin alınmasında görev yapan çevik kuvvet birimlerimizin yeterli sayıda personele sahip olması önem arz etmektedir.

İhtiyacın karşılanamadığı veya acil tedbirlerin alınması gerektiği durumlarda diğer illerden personel takviyesi yapılmakta olup Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ülkemiz sınırlarına yakın kesimlerinde göçmen sayılarının artması, buna bağlı olarak toplumsal ve asayiş olaylarında artış meydana gelmesi nedeniyle özellikle asayiş, çevik kuvvet ve özel harekat birimlerinde çalışan polis memuru sayısının artırılması zaruri hale gelmiştir.

Emniyet Teşkilatında, merkezde 1153 ve taşrada 10 bin 296 olmak üzere toplam 11 bin 449 adet polis memuru kadrosu münhal bulunmaktadır. Polis Meslek Yüksek Okullarında 3 bin 528 ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde 11 bin öğrenci olmak üzere toplam 14 bin 528 öğrencinin 2016 yılında mezun olacak olması, ayrıca 2016 yılı içerisinde 10 bin öğrenci alımının planlaması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğüne ait mevcut polis memuru kadroları yetersiz kalacaktır.”

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar