Ana SayfaHaberlerDoların Yükselişi İşsizliği Fena Etkileyecek!

Doların Yükselişi İşsizliği Fena Etkileyecek!

Hafta başından beri Dolar dur durak bilmiyor. Pazartesi gününden beri sürekli yükselen hatta her yükseldiğinde atılan gazete başlıklarında yılın rekoru, son 10 yılın rekoru gibi tabirlerle ifade edilmişti. Şimdi de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu yazıyı yazarken son durum 3.10 TL idi. Bitirdiğimde kaç TL olur? İnanın bilemiyorum.

Neyse İşbul.net ekibi olarak hiç birimiz birer ekonomi uzmanı değiliz. Bizi burada asıl ilgilendiren: Dolar’ın bizlerin hayatına, ekonomiye, en önemlisi İş Dünyası’na ve işsizliğe etkisi ne boyutta olacağı…

Dolar’ın Yatırımcıya Etkileri Nasıl Olur?

Dünya’nın her yerinde işsizliğin azalması ekonominin iyi seyretmesine bağlıdır. Ekonomik veriler ne kadar iyiyse, güven ortamı ne kadar fazlaysa yatırımcı da ona göre davranacak ve gerekli adımları atacaktır. Atılan her olumlu adım istihdamın artmasını haliyle işsizliğin azalmasını sağlayacaktır. Ancak son dönem ülkemizde yaşananlar, her gün yepyeni bir gündemle hayata devam ediyor olmamız ülkemizin kırılgan ekonomisini ciddi anlamda etkilemiş olsa gerek ki Dolar 3 TL’nin de üzerine çıktı. Piyasalar alt üst olmuş durumda. Yatırımcı şaşkın. İşveren şaşkın.

Fırsatçılara Gün Doğacak

Kriz kapıda mı söylentileriyle sizleri boğacak değilim ancak pek çok fırsatçı işveren gerek Doların yükselişini gerekse ekonomik kriz söylentilerini bahane edecek ve çok sayıda personelini işten çıkaracaktır. Bu durum işten çıkarılmayanlar için de: “İşinizin kıymetini bilin” şeklinde bir gözdağı olarak algılanacaktır. Güven vermeyen ortamdan dolayı yatırım yapmayı düşünen kişiler de oturup bir daha düşünecektir. Hal böyle olunca piyasa küçülecek ve işsizlik ciddi oranlarda yükselişe geçecektir. Tabi resmi kurumlar bunu bize ne derece doğru verecekler bilemiyoruz.

İşbul.net Üzerinde Hareketlenme Başladı

Türkiye’deki pek çok İnsan Kaynakları sitesi de yaşanan bu durumdan nasip almıştır. Ben kendi sitemizden örnek verecek olursam: Ekim ayı başından itibaren sitemizin üye sayısında gözle görülür bir artış söz konusu oldu. Tabi bu sitemizde yayınlanan iş ilanlarına olan günlük başvuru sayılarını da direkt olarak etkiledi. Ben yaşanan bu hareketliliği piyasalardaki bu duruma bağlıyorum. Zira işsiz kalan çok sayıda kişi yeni iş arayışlarına yönelmiş durumda. Aktif olarak İnsan Kaynakları sitelerini ve danışmanlık firmalarını kullanmaya başladılar. Ne yazık ki yaşanmakta olan şöyle bir handikap var: Piyasalarda yaşanmakta olan bu durumdan dolayı mevcut işveren yeni bir eleman alımı yapmıyor. Mevcut personeliyle çarkı döndürmeye devam edecek gibi görünüyor. Yatırımcı ise haklı olarak; Batar mıyım? Endişesiyle elindeki parayı böylesine kötü bir ortamda değerlendirmekten uzak duruyor. Olan ne yazık ki ekmek parası için oradan oraya koşan işsizlere oluyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar