Ana SayfaTavsiyelerBeyaz Yaka Meslekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyaz Yaka Meslekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1990’lar Türkiye’sinde teknolojinin ve ofis ortamlarında çalışabilecek nitelikli insan gücünün artmasıyla ortaya çıkan beyaz yaka kavramı günümüze kadar kullanılan yakalardan biridir. Bu meslek kollarına önceden dahil edilmiş ama sonrasında altın yaka gibi farklı yaka kollarına kaymış birçok meslek bulunur. Bunun nedeni tamamıyla insanların işler için kullandıkları efor ve zamanın farklı olmasıdır. 

Beyaz yakalıların yaptıkları meslekler genellikle ofis ortamında masa başı işler olarak tanımlanır. Bu yüzden meslek sahiplerinin iletişim kabiliyetinin yüksek, organize yeteneği gelişmiş, analitik düşünce yapısında kişiler olduğu söylenebilir. Yazımızın devamında beyaz yaka hakkında birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Masa Başı Çalışabileceğiniz İşler

Bazen bazı işleri yaparken daha az efor harcayabilirsiniz. Fiziksel güç gerektirmeyen daha çok düşünme ve iletişimin ön planda olduğu meslekler de vardır. Halk arasında masa başı işler olarak adlandırılan işler genellikle beyaz yaka iş grubuna girer. Beyaz yaka kavramı 1920’li yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde ilk defa kullanıldı. Sonrasında 1990 yıllarda Türkiye’de belirli meslek gruplarını ayırmak için kullanılmaya başlandı. Beyaz yaka, pembe yaka, altın yaka, mavi yaka, gri yaka ve daha birçok iş kolunu sınıflandırmak için yaka rengi bulunur. Masa başı işler yani beyaz yaka işleri nelerdir, beyaz yaka kimler olabilir, beyaz yaka ile mavi yakanın farkı nedir gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Masa Başı İşler

Masa başı yani beyaz yakalı işler uzaktan veya ofis ortamından şirkete destek sağlayan genellikle yenilikleri takip ederek kişilerin organize olmasına yardımcı olan kişilerdir. Masa başı işler genellikle ağır şartlar altında çalışan fiziken çok yorulan iş grupları tarafından bütün gün bilgisayarda oturuyor olarak görülse de aslında beyaz yakalıların beyinlerini çok fonksiyonlu kullanması gerekir. Masa başı işlerden birkaç şu şekilde sıralanabilir:

Yönetici AsistanıVeri Giriş Personeli Santral Operatörü MuhasebeciMüşteri HizmetleriYazılım GeliştiriciFinans MüdürüHakimİnsan Kaynakları YöneticisiSatış MüdürüAnalistPazarlama DirektörüHukuk MüşaviriSatınalma ve Lojistik SorumlusuÜretim DirektörüKalite YöneticisiBilgi İşlem MüdürüProje UzmanıDijital Medya UzmanıSigortacıAvukatAile HekimiİdareciMuhasebeciAkademisyenler

ve daha fazlası beyaz yaka olarak sayılabilir. 

Beyaz Yaka Çalışanlar Kimlerdir?

Beyaz yaka çalışanlar aşağıdaki özelliklere sahip olan kişilerdir:

Üniversite seviyesinden eğitim almışZihin gücünü etkin kullanabilenKişileri idare etme konusunda başarılıAraştırma konusunda kendini geliştirmişİletişim becerileri genellikle kuvvetliOfis ortamını sevenDikkatli

Yukarıda sayılan özellikler beyaz yakalıların ortak özelliklerinden birkaçıdır. Bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olan kişiler beyaz yaka meslek gruplarında rahatlıkla çalışabilir. 

Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Arasındaki Fark

Beyaz yaka ve mavi yaka kavramları meslekleri ayırmak için kıyafetlerinden yola çıkılarak ortaya çıkmıştır. Beyaz yakalılar genellikle ofislerde çalıştıkları için beyaz gömlek giyerler. Bundan dolayı da beyaz yaka olarak anılırlar. Mavi yaka çalışanlar ise genellikle kot pantolon veya mavi iş kıyafetleri giyerler. Mavi ve beyaz yaka arasındaki fark ise; mavi yakalılar daha çok fiziken yorulan meslek kollarını kapsar, beyaz yakalılar ise beyin gücünü etkin kullanılır. Beyaz yakalılar şirketleri yöneten kişilerden oluşurken mavi yakalılar ise şirket düzeninin devam etmesinden sorumludurlar. 

Yukarıdaki tanımı karşıladığınızı düşünüyor ve beyaz yaka iş ilanlarına ulaşmak istiyorsanız isbul.net iş ilanları kısmından uygun gördüğünüz ilana kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar