Ana SayfaMakalelerApple'da Çalışmak İçin Cevaplamanız Gereken Mülakat Soruları

Apple’da Çalışmak İçin Cevaplamanız Gereken Mülakat Soruları

Dünya çapında bir marka değeri olan firmalar arasında ilk sıralarda yerini alan teknoloji devi Apple; Türkiye ayağında yeni eleman arayışına girdi. Elbette bu istihdam imkanı pek çok kişinin ilgisini çekti. Ancak, Apple gibi tüm gözleri üstüne çeken firmaların bünyesinde çalışabilmek için belli sınavlardan geçmek gerekiyor. Bu sınavlar, hileli ve akıl karıştırıcı sorulardan ve dikkat gerektiren aşamalardan oluşuyor. Apple’da çalışmak için cevaplamanız gereken mülakat soruları; alınacak elemanların bir durum karşısında izleyeceği yolu ve problem çözme yeteneklerini tespit etmek üzere belirleniyor.

Apple Mülakat Soruları

Einstein; ” Bir şeyi küçük bir çocuğa izah edemiyorsan, anlamamışsındır ” der. Bazı Apple mülakat sorularının temelinde bu mantık yatıyor. Soruların bir kısmı ise teknik bilgi ve matematik zekası gerektiriyor. Sorular, adayların yerleştirileceği pozisyona göre de değişiklik gösteriyor. İşte Apple’da çalışmak için cevaplamanız gereken mülakat sorularından bazıları;

Sizi buraya getiren nedir? (Genel soru)
Karşılaştığınız bir zorluğu ve bu zorlukla nasıl mücadele ettiğinizi anlatır mısınız?
8 yaşındaki bir çocuğa modemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatabilir misiniz? (Evde destek danışmanları için sorulan soru)
Elinizde iki yumurta tutuyorsunuz. Bu yumurtaları kırmadan yere bırakabilmek için maksimum yüksekliği ölçmeniz gerekiyor. Nasıl bir yol izlerdiniz? (Yazılım mühendisleri için sorulan soru)
Bir tost makinesinin çalışıp çalışmadığını nasıl test edersiniz? (Yazılım QA mühendisleri için sorulan soru)
Masanın üzerinde 100 adet madeni para var. Bunların 10 tanesinin tura, 90 tanesinin yazı kısmı yukarıya bakıyor. Paraları eşit olarak ikiye ayırmanız ve her iki grupta da aynı sayıda tura olması gerekiyor. Ne yaparsınız?
Arabada kalan yakıt miktarını tespit etmenin 5 farklı yolunu söyler misiniz? (Donanım mühendisleri için sorulan soru)
Dünya üzerinde her gün kaç çocuk doğuyor?
Uçak kanadı nasıl çalışır? (Baş sistem mühendisleri için sorulan soru)
Birinde elma, birinde portakal, birinde elma ve portakal olan 3 kutu var. Fakat kutular yanlış etiketlenmiş. Yalnızca bir kutuyu açarak diğer kutuların etiketlerini nasıl düzenlersiniz?
Müzik yaparken kullanılan turntable adlı aletin üzerine bir bardak su koydunuz. Cihazı çalıştırdınız ve hızı yavaşça arttırdınız. Bu üç seçenekten hangisi gerçekleşir? a) Bardak kayar b) Bardak devrilir c) Su sıçrar
Mağazada 20 dakikadır bekleyen bir müşteri hayli sinirlenerek başka bir mağazadan alışveriş yapacağını söylüyor. Nasıl bir yol izlersiniz?
RAM’in ne olduğunu 5 yaşındaki bir çocuğa anlatabilir misiniz? (Apple Genius görevlileri için sorulan soru)
Bir kalemi fiyatlandırmanız istendiğinde, maliyetini neye göre belirlersiniz?
Hatalarınızdan ne gibi dersler çıkardınız?
Sizi neler heyecanlandırır?
Zeki olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Apple Store’a bir müşteri olarak girdiğinizde ilk ne hissettiniz?
Neden Apple’da çalışmak istiyorsunuz? İşe alındığınızda Apple için neler yapmayı planlıyorsunuz?
Apple ticari adını Apple Computers Incorporated iken Apple Inc. yaptı. Sizce neden?

Bu sorulara doğru cevap verenler, Apple çalışma şartlarının dünya standartlarında oluşu nedeniyle iyi bir çalışma ortamında ve piyasanın üstünde Apple maaşlarıyla çalışmaya hak kazanıyor. Apple’da çalışmak için cevaplamanız gereken mülakat sorularına siz nasıl cevaplar verirdiniz?

Konuya Benzer İş İlanları

İstanbul İş İlanları
Mühendis İş İlanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar