Ana SayfaMakalelerİş Görüşmesinde Maaş Pazarlığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Görüşmesinde Maaş Pazarlığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşinizden ayrıldınız ve internette gezinirken hayalinizdeki işe uygun bir iş ilanı gördünüz. Kavuşmaya çok yakın olduğunuzu hissettiğiniz o an elinizden gelenin fazlasını yapmalısınız. İş arayan özelliklerini incelediğinizde özgeçmişinizle çokta uyuşmadığını görebilirsiniz. Bu aşamada ‘Nasılsa başvuru yapsam da geri dönüş yapmazlar’ veya ‘şansımı deneyeyim’ ikilemi arasında kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda elinize bir kağıt ve kalem alıp aranılan personelin özellikleri ile kendinizde bulunan özellikleri kıyaslamanız gerekecek. Eğer aranılan özelliklere sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız, bunu birebir kabullenmek yerine alternatif başarılarınız ve yetenekleriniz ile durumu tölare edebilirsiniz. Özgeçmiş bankanızın güncel ve birkaç örnekten oluşuyor olması size daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Çalışmak istediğiniz her firmaya uygun olmak üzere ayrı CV’ler oluşturmalısınız. Özenle hazırlanmış bir özgeçmişin ardından karar İK uzmanlarına kalmış değil. Başvuru yaptığınız firmayı arayarak, insan kaynakları ile bağlantı kurabilir, rahatsız edici olmadan kendinizi tanıtabilirsiniz. Beklediğiniz telefon geldiğinde güzel bir mülakat için kendinizi olabildiğince kusursuz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Aranılan niteliklere uygun örnekler geliştirerek kendinizi tanımlamanız daha güven verici olacaktır. Birçok şirket ikinci bir mülakattan sonra aradığı personel hakkında kesin sonuca ulaşır. İK uzmanı ile ilk görüşmenizde samimi ve güler yüzlü bir ortamın gelişmesine dikkat etmeniz gerekir. Sizin ve firmanın belirlediği bazı özellikler çevçevesi altında her iki tarafta kendine uygunluğunu ölçer.

Çoğu kişinin her zaman aklında olan, fakat dile getiremediği ‘Ne kadar maaş alacağım’ sorusu ise karşı tarafı rahatsız edici bir şekilde değil, tamamen spontane konuşmaların sonucunda gelişmelidir.
Her insanın yaşamını sürdürebilmesi için karşılaması gereken hayat şartları vardır. Ödenmesi gereken kira ve faturalar, borçlar, kişisel gereksinimler.. Gittiğiniz iş görüşmesinde alacağınız maaşın bu hayat standartlarınızı karşılıyor olması gerekiyor. Aksi takdirde mental olarak sürekli içinde bulunduğunuz ayın içinden nasıl çıkacağınızı düşünüp kendinizi işinize veremeyeceksiniz. Bu nedenle çalıştığınız işin maddi ve manevi açıdan sizi doyuma ulaştırması gerekiyor.Bu sebeple iş görüşmesinde maaş pazarlığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

İş görüşmesinde maaş pazarlığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İK uzmanı ile görüşmeniz esnasında maaş konusu açıldığında gayet politik bir cevap vermeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişiye ‘Alacağım maaş ne kadar?’ diye bir soru yöneltmek sizi para ve madde odaklı bir hale sokacaktır. Mümkün olduuğu kadar bu soruyu ilk soran siz olmayın.
Pozisyona ait bir maaş aralığı mutlaka vardır. Teklifi onlardan duymak istediğinizi belirtebilirsiniz.
Eğer halihazırda çalışıyorsanız bir iş güvencenizin olduğu anlamına geliyor. Bu durumda hayat standartlarınıza uygun herhangi bir maaş aralığı söyleyebilirsiniz.
Uzun zamandır çok istediğiniz bir iş görüşmesi için mülakata davet edilmişseniz maaş beklentisinden ziyade onlarla birlikte çalışmanın daha büyük bir haz olduğunu belirtebilirsiniz.

Konuya benzer iş ilanları

Ürün tanıtım sorumlusu iş ilanları
Montaj elemanı iş ilanları
İzmir iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar