Ana SayfaMakalelerTopluluk Önünde Konuşmak Kabusunuz Olmasın!

Topluluk Önünde Konuşmak Kabusunuz Olmasın!

Küçük ya da büyük olması fark etmeksizin, topluluk önünde yapılan konuşmalar, konuşmacının engel olamadığı bir panik yaşamasına neden olur. İş hayatının olmazsa olmazı “öz güven”in en önemli aşamalarından biri şüphesiz topluluk önünde yapacağınız etkili bir konuşmadır. Kısa ya da uzun fark etmeksizin deneyim ve birikiminizi karşı tarafa aktaracağınız ve yeni iş imkanları ile karşılaşmanıza vesile olacak bu süreci kâbusa çevirmeyin. Kendinize güveniniz ve konuya hakimliğiniz ile belki de hayatınızda dönüm noktası yaratacak topluluk önü konuşmalarından korkmayın ve tavsiyelerimize kulak verin.

Güzel Bir Konu Belirleyin

İşe yapacağınız konuşma konusunu iyi bir şekilde belirlemek ile başlayabilirsiniz. Kendinize yakın ve insanları etkiniz altına alabileceğiniz konular ile mükemmel bir konuşma hazırlayabilir ve kitleleri etkiniz altına alabilirsiniz. Kendinize yabancı olan konuları belirlemek, tecrübenizi tam olarak karşı tarafa aktarmanıza engel olmakla beraber, panik anlarının yaşanmasına neden olabilir. Güzel bir konuşma için uzmanı olduğunuz konuları seçin ve yapacağınız konuşma ile kariyer merdiveninde bir basamak daha yükselin.

Etkili Bir Başlangıç Yapın

Konuşmalarda renkli sahnelerin yaşanması, konuya ilgiyi arttırdığı gibi hafızalarda güzel bir hatıra olarak kalır. Ciddiyeti kaybetmeden, dinleyici ile daha ilk dakikadan pozitif bir etkileşim kurmak, kendinize olan güveninizi arttıracak, korkunuzu yenmede büyük bir etki yaratacaktır. Dinleyicilerin sempatisini kazanmak adına, birkaç dakikalık soru cevap şeklinde yapacağınız konuşmalara heyecanınızı azaltmak için başvurabilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Olun

İletişimin en önemli aşamalarından biri kuşkusuz iyi bir dinleyici olmak. Konuşmalarınızı karşı tarafa aktarmak kadar dinleyicinin merak ettiği sorulara cevap vermeniz de bir o kadar önemli. Konuşma yapacağınız ortamı ayırt etmeksizin dinleyicinin şaşkın gözlerle size bakmasını engelleyin ve akıllarında yer alan soru işaretlerine çözüm yaratın.

Jest ve Mimiklerinizi Konuşturun

Abartıya girmeden kullanılan jest ve mimiklerin iletişime olan katkısı hemen herkesin kabul gördüğü bir durum. Karşı tarafı etkiniz altına almak için iyi bir göz teması kurun ve beden diliniz ile kitleleri etkiniz altına alın. Konuşmanız sırasında seçtiğiniz konu kadar onu nasıl anlattığınız da önemlidir. Güzel bir giriş cümlesi ve etkili bir beden dili ile dinleyicinin sempatisini kazanabilir ve size olan ilgilerini fark ederek öz güveninizi taçlandırabilirsiniz.

Konuşmanızı Mükemmel Bir Şekilde Bitirin!

Günlerce hazırlandığınız ve uyguladığınız metodlar ile dinleyicileri etkiniz altına aldığınız konuşmanın bitimine geldi sıra. Konuşmanın başlangıcı kadar bitimi de önemlidir. Birçok konuşmacının yaptığı gibi konuşmanızı soru cevap şeklinde bitirmeniz kalıcı bir etki yaratmayacaktır. Bunun yerine, kişilerin kendine olan güvenini arttıracak, hedef belirlemesine yardımcı olacak bir son çok daha etkili olacaktır. Kişilerin konuşmadan aklında soru işaretleri ile ayrılmaması, soru değil çözüm odaklı iletişim kurmanız konuşma seyrini değiştirirken, korkunuzu yenmede en büyük yardımcınız olacaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar