Ana SayfaMakalelerSosyal Medya Hesaplarınızın Kariyeriniz Üzerindeki Etkileri

Sosyal Medya Hesaplarınızın Kariyeriniz Üzerindeki Etkileri

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya hesapları, yeniçağın kartviziti olarak nitelendirebileceğimiz duruma gelmiş bulunmaktalar. Sevincimizi, mutluluğumuzu, bazen hüznümüzü, yediğimiz yemekten dinlediğimiz müziğe kadar paylaştığımız sosyal medya hesaplarımızdan, özel yaşantımızla ilgili çok ince nüansları yakalamaları oldukça mümkündür. Yaptığınız her paylaşım dışarıdan izleyen bir göz için fikir oluşturabilmektedir. Bu nedenle hayatınızın herhangi bir alanını etkilemesi ihtimaline karşı yapmış olduğunuz paylaşımlara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Özellikle kariyeriniz ile ilgili atacağınız her adımda sizi daha yakında tanımak isteyecek olan işverenler, fikir sahibi olmak için evvela sosyal medya hesaplarınızı kontrol edecektir. “Sosyal Medya Hesaplarınızın Kariyeriniz Üzerindeki Etkileri” başlıklı bu yazımızda çağımız büyük bir tutkusu haline gelen paylaşım kültürünün iş hayatımıza olumlu ya da olumsuz etkilerini aktarmaya çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

Nitelikli Paylaşımlar Yapın

İş hayatına dahil olmak için yıllarca çabalayarak iyi bir kariyer sahibi olmak herkesin en büyük arzusu.. Bu arzunun yerine getirilebilmesi için gerekli olan şartlar sağlandığında geriye kalan tek aşama işverenlerle gerçekleştireceğiniz mülakatlar olacaktır. Popüler kültürün etkileri, iş arama ve eleman alma süreçlerine de doğrudan etki ettiği için yapacağınız mülakatlar ve sonrası aşamalar için sizler de sosyal medya paylaşımlarınızda biraz daha dikkatli olursanız eğer, hayalini kurmuş olduğunuz meslek hayatına bir adım daha yakın olabilirsiniz.

İş görüşmeleri, yöneticilerin ve insan kaynakları uzmanlarının adayları daha yakından tanımak için çeşitli yollar deneyebileceği, yoğun bir test sürecidir. Öyle ki sadece mülakatlarla yetinmeyip, sizinle ilgili daha kapsamlı bir bilgi edinebilmek için günümüz popüler yöntemlerinden biri haline gelen sosyal medya hesapları üzerinden de kontrol sağlamak isteyebilirler. Çünkü sosyal medya hesaplarınız, paylaşımlarınız sizinle ilgili geniş kapsamlı detayları kolaylıkla aktaracaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, doğru bir kariyer planlaması yapmalı ve tüm hayatınızı bu plan dahilinde düzenlemelisiniz. Dahil olduğunuz aktiviteler, çalışmalar daima kendinizi geliştirebileceğiniz, size değer katacak nitelikte olmalı… İş hayatınızı şekillendirecek eğitimlere, seminerlere dahil olarak, yetkinliklerinizi artırabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız da yine sizi doğrudan yaptığınız işlerle tanıtacak, yetkinliklerinizi dışarıya aktarabileceğiniz paylaşımlarla dolu olursa eğer yapmış olduğunuz iş görüşmelerinin sonucunda olası bir incelenme durumunda oldukça doğru bir profil çizebilirsiniz.

Mevcut Kariyerinizi Etkilemesine İzin Vermeyin

Popüler kültürün ne yazık ki durdurulamaz etkilerinden biri olan paylaşım arzusu, sosyal medya hesaplarında amacından sağmış bir durumda seyretmektedir. Bu arzu öyle ki yediğimiz yiyeceklerden, yaptığımız alışverişe kadar hemen hemen hemen tüm günlük rutinimizi paylaşmaya kadar sınırları zorlamaktadır. Hal böyle olunca da bireyler bu sonsuz paylaşım döngüsü içerisinde hiç umulmayan yönlere doğru savrulabilmektedir. Bu da kişisel yaşamı etkilediği gibi bazen kariyer hayatını da etkileyebilmektedir.

Sadece iş alım sürecinde değil, aktif olarak çalışıyor olduğunuz dönemde dahi sosyal medya hesaplarınızın sürekli kontrol edilebileceğine dair temkinli olmanız gerekmektedir. İş arkadaşlarınız, yöneticileriniz ile kuracak olduğunuz bağlantılar ya da herhangi biriyle bağlantı durumunda olmasanız bile herkese açık olarak paylaşacak olduğunuz küçük bir paylaşım bile kariyerinizin seyrini etkileyebilir. Bu sebeple, kariyerinizi olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir paylaşım döngüsü içerisine girmemenizi tavsiye ederiz.

Sosyal medya hesaplarınızı, kariyeriniz için bir fırsat unsuruna çevirebilirsiniz. Popüler kültürün tersine size daha iyi kariyer imkanları sunacak sayfalar ve kişilerle bağlantılar kurarak, sosyal medyayı asıl amacına uygun olarak kullanabilirsiniz. Bağlantı kuracağınız kişiler, takip ettiğiniz sayfalar size her anlamda katkıda bulunacak ve yaptığınız iş ile ilgili yenilikleri takip etmenize olanak sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar