Ana SayfaMakalelerPomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro İle Daha Verimli Çalışın

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro İle Daha Verimli Çalışın

İlk olarak Francesco Cirillo tarafından keşfedilmiş olan Pomodoro Tekniği, 25 dakika süren çalışma süresi ve 5’er dakikalık molalardan oluşan bir çalışma tekniğidir. Toplam 30 dakikalık bir süreci temsil eden pomodoro tekniği, çalışma verimini artırmakta olan bir teknik olarak çok sayıda insan tarafından uygulanmaktadır. Bu tekniğin çalışma süresine olan katkısını ve sonuçlarını “Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro İle Daha Verimli Çalışın” başlıklı bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Gelin birlikte bu tekniğin bize çalışma hayatımız süresince kazandıracaklarını birlikte inceleyelim…

Pomodoro Tekniği

25 dakikalık çalışma süresi, uzun yıllar 40’ar dakikalık ders ve 15’er dakikalık molalarla geçirdiğimiz öğrencilik hayatından sonra kulağımıza biraz tuhaf gelebilir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda 25 dakikanın aslında verimli bir çalışma süreci tamamlanabilmesi açısından ne kadar yeterli olduğu belirtilmiştir. Bu teknik zihni dış etkenlerden koruyarak, sadece yapılan işe yoğunlaşılmasını sağlamaktadır. Birey kendini baskı altında hissetmeden, 25 dakika boyunca sadece yaptığı işe odaklanmakta ve 5’er dakikalık molalarla zihnini dinlendirmektedir.

Pomodoro tekniği, uzun süren çalışma süreçlerine nazaran daha kısa sürelerde en yüksek verimin alınmasını hedeflemekte olan bir tekniktir. Dikkatinizi dağıtan unsurları uzaklaştıran, 25 dakika boyunca sadece çalışmanız gereken işle ilgilenmenizi sağlayan ve zamana karşı değil zamanla birlikte çalışmanızı mümkün kılan etkili bir tekniktir. Bireyler verecek oldukları kısa molalara başarılarını ödüllendirecek oldukları için daha motive bir şekilde çalışma sürelerini doldurmaktadır. Bir pomodoro süresi çalışma ve mola süresi ile birlikte toplamda 30 dakikadır. Bu süreç, çalışılacak olan işin ya da dersin bitme durumuna göre uzatılabilmekte ve ayarlanabilmektedir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanmaktadır?

Pomodoro tekniği, çalışma süresi ve mola ile birlikte her biri 30’ar dakikadan günde 6-12 civarında yapılması durumunda maksimum verime ulaştırmakta olan çalışma tekniklerinden biridir. Çalışmak istediğiniz konunun kaç pomodoro ile tamamlanacağını belirlemeniz, tekniği doğru bir şekilde uygulayarak, verimli bir süreç tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

25 dakikalık çalışma süresi boyunca çalıştığınız konu dışında bir konu düşünmemeli ve vermiş olduğunuz molalarda ise çalıştığınız konu ile ilgili düşünmemelisiniz. Böylece ayarlanan süreçler, amacına uygun bir şekilde işlevini görecek ve zihin karışıklığı önlenecektir. Pomodoro tekniği uygulanırken, dikkatinizi dağıtacak dış etkenleri minimuma indirmeniz ve tekniği bölmenize neden olacak unsurları uzaklaştırmanız gerekmektedir. Ailenizi ve arkadaşlarınızı, pomodoro tekniği ile çalışacağınız konusunda bilgilendirebilir, telefon ya da bilgisayarınızın bildirimlerini bir süreliğine kapatabilirsiniz.

Tekniğe uygun olarak çalışacağınız konuları kaç pomodoro ile tamamlayacağınızı belirleyerek haftalık ve aylık olarak bir planlama oluşturabilirsiniz. Bu şekilde sistematik olarak konularınızı bitirebilir ve verim oranını maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Çalışacağınız konuları pomodori cinsinden ne kadar bir süre zarfında tamamlanacağını hesaplamanız ve bu süreçleri sistematik bir şekilde gün sonunda listelemeniz, konunun takibi ve öğrenmenizi hızlandırması açısından önemli olacaktır. Bu nedenle çalıştığınız konuları ve hangi konuları bitirdiğiniz ile ilgili gün sonunda bir rapor hazırlamanız, tekniğin verim oluşturmasını sağlayacaktır.

Pomodoro tekniği, dikkatinizin dağılmasına neden olan ve çalıştığınız konudan sizi uzaklaştıran diğer çalışma sistemlerine nazaran, yaptığınız işten keyif almanızı sağlayacak olan ve sizi gün sonunda bilgi sahibi ve daha az yorgun hissetmenize neden olacak etkili bir tekniktir. Alışılagelmiş çalışma sistemlerinin dışında bir teknik olması nedeniyle adaptasyon açısından ilk zamanlar bazı problemler yaşayacak olursanız da zamanla alışacak ve her konuda bu tekniği uygulayarak, daha verimli ve kaliteli zamanlar geçirecek olmanın keyfine varacaksınız…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar