Ana SayfaMakalelerİş Hayatında Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları

İş Hayatında Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları

Yaptığımız her işte motivasyona ihtiyaç duyarız. Gerek ders çalışırken, gerek bir meslek icra ederken, yaptığımız işten keyif almıyorsak, elde ettiğimiz verim de aynı doğrultuda olacaktır. Bu nedenle özellikle yoğun tempolu iş hayatının içerisinde keyifli anlar geçirerek, kendimizi yeterli hissederek çalışmak, elde edeceğimiz başarının da kapılarını açacaktır. Fakat bazı durumlarda yaptığımız işten ya da bulunduğumuz ortamdan keyif almak mümkün olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda nasıl bir savunma mekanizması geliştirilebilir? Sevmediğimiz bir işi sevmemiz mümkün mü? Yaptığımız işi nasıl daha keyifli bir hale getiririz? Tüm bu soruların cevaplarını “İş Hayatında Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları” başlıklı yazımızda toparlamaya çalıştık. Gelin birlikte mutlu bir iş hayatının önemini ve yollarını inceleyelim…

İş Hayatında Motivasyon

Çalışma ortamlarımız, günümüzün neredeyse tamamını geçirdiğimiz ve tüm duygusal değişimlerimizi yaşama ihtimalimizin olduğu ortamlardır. Yoğun ve koşuşturmalı iş temposu, çalışma arkadaşları ile yaşanabilecek anlaşmazlıklar, belki özel hayat ile ilgili problemler gibi çeşitli dış etken ya da ruhsal olarak yaşanacak olumsuz süreçler, kendimizi kötü hissetmemize ve yaptığımız işte yeterli verimi alamamamıza neden olabilir. Bu durum da yaptığımız işte yeterli istek ve arzuyu hissedemememize yol açabilir.

Bir işte yeterli verimin sağlanması ve çalışanların başarılı bir şekilde işlerini sürdürebiliyor olması için motivasyonlarının en üst seviyede seyretmesi gerekmektedir. İşletmeler, mutlak başarıyı elde edebilmek için öncelikle çalışanlarının motivasyonlarını en üst seviyede tutmalıdır. Çeşitli ödüller, ikramiyeler, zamlar, işletmelerin çalışanları için sağlayacak oldukları somut motivasyon kaynaklarıdır. Fakat insan aynı zamanda ruhen ve duygusal olarak da kendini motive etmesini ve zorluklara karşı mücadele gücünü yitirmeden ilerlemesini bilmelidir. Çalışma ortamı ve iş arkadaşları da insanın iş hayatına adapte olabilmesi için önemli olan dış faktörlerdir. Uyumun sağlanamadığı ve takım çalışmasının gerçekleştirilemediği ortamlarda başarının meydana gelmesi mümkün değildir. Bir takımın parçası haline gelebilmek ve takım içerisinde önemli görevler üstlenerek, yeterli olduğumuzu hissetmek, yaptığımız işe olan bağlılığımızı artıracak unsurlardır. Bu nedenle bu ruhu kaybetmemek için gerekli ortamın sağlanmasına özen göstermemiz gerekmektedir.

Her ne kadar dış etkenler, iş hayatında motivasyon için büyük önem arz ediyor olsalar da insanın kendisi ile mücadelesi tüm bunlardan çok daha farklı ve zorlu bir süreçtir. Bu nedenle öncelikle insanın kendisiyle barışık olması ve dahil olduğu her işte başarı elde edebileceğine inanması gerekmektedir. Bunun için çeşitli metotlar bulunmaktadır. İş hayatı olsun, günlük yaşantımız olsun daima olumlu, pozitif ve tam motive bir şekilde dahil olduğumuz hiçbir işten başarısızlıkla çıkmamız mümkün değildir. Peki özellikle iş hayatında motivasyonu artırmanın yolları nelerdir?

Motivasyon Artırma Yolları

İş hayatında motivasyon artırmanın yolu, kendimizi yaptığımız işte yeterli olduğumuz bilmekten ve bunu hem ruhsal olarak hem de çevresel olarak hissetmekten geçmektedir. İşletmelerin bu konuda büyük sorumlulukları bulunuyor olsa da insanın kendisini her türlü dış ya da psikolojik faktöre hazırlaması gerekmektedir. Yaptığımız işten keyif almadığımız ya da gözle görünen bir başarı elde edemediğimiz zaman o işten yavaş yavaş uzaklaşabiliriz. Ya da hiç istemeyerek yapmış olduğumuz bir işte başarısız olmamız kaçınılmazdır. Bu nedenle bu ortamı oluşturacak her türlü olumsuz atmosferden uzaklaşmakta fayda bulunmaktadır.

Motivasyonu artırmak için öncelikle kendinize hedefler koymalı ve bu hedefler doğrultusunda adımlar atmalısınız. Yapmış olduğunuz işi keyifli hale getirecek ufak numaralar, sizi daha motive bir birey haline getirebilir. Hamingway tekniği sizi bu problemden kurtarabilecek tekniklerden biridir. Her sabah işe geldiğinizde nereden başlayacağınız bilemez bir şekilde kendinizi güne adapte edemiyorsanız, dünyaca ünlü yazar Hamingway’in yazarlık hayatı boyunca yaptığı gibi biteceğinden emin olduğunuz bir işi bitme aşamasındayken bir gün sonraya bırakabilirsiniz. Böylelikle güne tamamladığınız ve bitirdiğiniz bir işle başlayarak daha motive başlayabilirsiniz. Bitirdiğiniz iş, sizi gün içerisinde diğer işleri yapmaya teşvik edecek ve olumlu bir şekilde motive edecektir.

Üstesinden güçlükle kalkacağınızı bildiğiniz görevleri daha küçük görevler haline getirmek de yine yaptığınız işten sıkılmadan tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın bazen aşama aşama ilerlemek, koşmaktan çok daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde yaptığınız işin ne kadar kolay olduğunu düşünürseniz, kendinizi psikolojik olarak sonuca odaklamış olursunuz. Odaklanmak da başarıyı elde etmenize katkıda bulunacak başka bir unsurdur. Adaptasyonunuzu bozacak dış etkenlerden sıyrılarak, yaptığınız işe odaklanmanız durumunda kısa sürede büyük başarılar elde edebilirsiniz. Unutmayın ki önünüze çıkan engelleri sadece siz isterseniz aşabilirsiniz. Kararlı ve istikrarlı adımlar atmanızda fayda vardır.

Çalıştığınız ortamda bulunan arkadaşlarınızla ya da yöneticinizle kuracağınız diyaloglar sizi işin bir parçası olarak hissetmenize ve istek ve arzunuzun canlanmasına yol açacaktır. Bu nedenle çevrenizdeki insanlarla, üstlerinizle iletişimi kesmemeye özen göstermelisiniz. Aynı şekilde etrafınızda bulunan insanlar ne kadar başarılı insanlar olurlarsa sizin işe olan motivasyonunuz daha da ileride olacaktır. Başarılı insanlardan oluşturacağınız kaliteli çevrenizle birlikte üstesinden gelemeyeceğiniz iş yoktur.

Yaptığınız her iş için küçük hedefler ve çerçevenin genelinde büyük hedefler oluşturun. Ulaştığınız her hedefte kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Ödül sistemi, sizi bir sonraki işiniz için motive edecek ve yaptığınız işten keyif alacak bir duruma geleceksiniz. Bu da size başarının kapılarını ardına kadar açacaktır. Her ne iş üzerine çalışıyor olursanız olun, kendinizi pozitif tuttuğunuz, olumlu düşündüğünüz ve kendinizi geliştirmeye devam ettiğiniz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz bir iş yoktur. Kendinize inanmaktan ve hayatın keyfini çıkarmaktan asla vazgeçmeyin…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar