Ana SayfaTavsiyelerİşinizde İlerleyebilmek 17 Faydalı Kariyer Tavsiyesi

İşinizde İlerleyebilmek 17 Faydalı Kariyer Tavsiyesi

İnsanlar, belirli zamanlarda kariyeri için daha fazlasını başarmak ve kendini kanıtlamak ister. Bu his ister birkaç üniversite okumuş veya farklı alanlarda ödül ve başarılara imza atsanız da bir türlü sizi bırakmaz. Bu durumun birçok nedenden meydana geliyor olsa da her defasında daha ileriye gitmek yerinde saymaktan daha iyidir. Bu yazımızda işinizde ilerleyebilmek ve kariyer basamaklarını daha hızlı çıkabilmemizi kolayşatıracak eylemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Öğrenmeyi Asla Bırakma

Kariyerinizi ilerletmek için en güçlü şeylerden biri bilgidir. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz bilgi haznenize her geçen gün yeni birini eklemeniz takdir de kariyerinizde daha kolay ilerleme şansı bulabilirsiniz. 

Hedefleriniz Doğrultusunda Çalışın

Hedeflerinizi doğru belirlemek ve onları bir öncelik sırasına koymak kariyerinizde istediğiniz noktaya gelmenizi kolaylaştırır. Bir hedef belirlediğiniz de düşünme şekliniz de düzenlenir ve aklınızda çoğu şey daha da netleşir. 

Organize Olmak

Kendinize özgü geliştirdiğiniz günlük, haftalık veya aylık görevlerinizi düzenlediğiniz bir organizasyon sisteminiz olsun. Bunlar için çeşitli uygulamalar (APP) olsa da bir kağıt ve kalem de işinizi görebilir. Kendinizi bir düzene oturduğunuzda yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı daha net görebilirsiniz. 

Takım Oyuncusu Olabilmek

Her insan yalnız kaldığında mucizeler yaratabilir. Önemli olan bir ekibin parçasında üstüne düşen görevleri yerine getirebilmektir. Takım oyuncusu olan kişiler, yalnız olarak yakaladıkları başarılardan daha çok takdir görür. 

İş Ağınıza Değer Verin

İş için oluşturduğunuz çevre sizin için sadece maddi para kaynağı olarak kalmasın. Onlar ile sürekli bir iletişim sağlamak, saygı duyduğunuzu belli etmek her zaman tercih edilmenizi artırır. 

Sağlığınıza Dikkat Etmeyi Unutmayın

Her şeyden önce sağlığınızın geliyor olması gerekir. İşi zamanında yetiştirmek adına gecenizi gündüzünüze katmanız ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Sadece fiziksel değil ruh sağlığınıza da dikkat etmekte fayda var. 

Sonuca Odaklan

Yapacağınız işlerin ne kadar süre alacağına değil sonuçların nasıl olacağına odaklanmanız gerekir. Bunun en büyük nedeni hiçbir zaman kısıtlı zamanda harikalar yaratılamaz. İşin ne kadar zaman alacağına odaklanmak yerine sadece doğru ve eksiksiz bitirmesine odaklanılması gerekir. 

Konuşun

Kendini doğru ve eksiksiz ifade etmek başarılı olmanın en önemli maddelerinden biridir. Anlamadığınız yerleri sorduğunuzda karşı tarafın size eksiksiz anlaması verilen işi doğru yapmanıza yardımcı olur. 

Geri Bildirimler alın

Bir işi bitirdiğinizde nasıl olduğunu teslim etmeden önce veya sonrasında mutlaka sorun. Bu şekilde sizin göremediğiniz ama karşı tarafın gördüğü hataları tespit edebilirsiniz. 

İş Etiğine Dikkat Edin

Her mesleğin kendine özgü etik kuralları olabiliyor. Bu kuraları doğru ve eksiksiz yerine getirerek karşınızdaki kişiye düzgün bir karakter sergilemiş olursunuz. 

İş/ Yaşam Dengesini Sağlayın

Hayat sadece eğlence veya işten ibaret değildir. İki konunun dengesini ayarlayabilir olmanız hem ruh sağlığınızı hem de fiziksel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. 

Erken Kalkan Yol Alır

Teslim tarihi yaklaştıkça iş yükü size daha da ağır gelebilir. Bu yüzden işi aldığınız andan itibaren planlama, raporlama ve eksikleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu şekilde bir plan yapabilir ve işi teslim etmeden önce tekrar kontrol etme fırsatı yakalamış olursunuz. 

Kendinizden Emin Olun

Kendinden emin olan insanlar her zaman karşı tarafa da güven verir. İşi istediğinizi veya yapım süresinde kendinizden emin olmanız sizi muhatabınıza karşı iyi bir izlenim oluşmasına sebebiyet verir. 

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Kendinizden emin olsanız da yardım istemekten çekinmeyin. Hiç kimse mükemmel yaratılmamıştır. Yardım istemek, sizin kendinizi geliştirmek istediğinizi anlamına gelir. 

Keyfini Çıkarın

Ne yapıyorsanız onu aşk ile yapmak veya keyfini çıkararak yapmak işe karşı motivasyonunuzu artıracaktır. 

Kendinize Meydan Okuyun

Bir konu hakkında kendinizi sınamak veya meydan okumak sizi her zaman geliştirir. Korkularınızın üstüne gitmek her zaman yüksek hedeflerinizin olması aynı doğrultuda sizin de yükselmenize yardımcı olur. 

Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Kendinizi tanımak oldukça önemli bir konudur. Bunu farklı şekillerde analiz ederek öz benlik bilginizi artırabilirsiniz. SWOT analizini genellikle şirketler kullansa da kariyer hedefleriniz için kullana da bilirsiniz. Böylelikle güçlü yönlerinize odaklanır ve oradan bir kariyer planlaması yapabilirsiniz. 

Kariyerinizi daha da ileriye götürmenize yardımcı olacak iş ilanlarını isbul.net adresinden ulaşabilirsiniz veya farklı konulardaki içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar