Ana SayfaMakalelerİş Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İş Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir işe başlamak, süreklilik sağlamak, sorumlulukların üstesinden gelmek, çalışma ortamına uyum sağlamak ve tüm bu etkenlerin içerisinde başarı sağlamak oldukça zor ve meşakkatlidir. Bazen yaptığımız iş bizi mutlu etmeyebilir. Maddi olarak bir problem olmasa da manevi olarak kendimizi huzursuz hissedebiliriz. Ya da çok daha farklı alanlarda başarı sağlamak arzusunda olabiliriz. Kariyer hedeflerimiz olabilir ve bu hedefler doğrultusunda farklı bir yol izlememiz gerekebilir. Bu gibi durumlarda mevcut işimizi terketmek, kendimize yeni bir yol belirlemek düşündüğümüzden zor gelebilir. Fakat yapılması gerekenleri bilirseniz ve sonucunun düşündüğünüz kadar kötü olmayacağına inanırsanız bunu başarabilirsiniz.. İş Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı yazımızda, bu süreçte nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda önemli noktalara dikkat çekmeye çalıştık…

İş Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adım atacağımız her yeni iş için hem büyük bir heyecan hem de büyük bir endişe duyarız. Bu, tercihlerimizin bizi nelerle karşılaştıracağı konusundaki merakımızdan kaynaklanmaktadır. Fakat yeni bir işe başlarken, her türlü olumlu ya da olumsuz duruma hazırlıklı olmamızda fayda olacaktır. Karşılaşacağımız tüm durumlara karşı göstereceğimiz tavır ile hedeflerimize ulaşabilir, istediğimiz işte çalışma imkanı bulabiliriz. Bu nedenle bulunduğumuz işte ayrılmak istediğimiz zaman karşılaşacağımız tüm durumları göğüslemeyi başarmalıyız.

Peki iş değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ne gibi noktalara önem verirsek, iş değiştirme aşamasında karşılaşacağımız olumsuz durum minimuma iner? Bu soruların cevaplarını vermek istediğimizde, öncelikli yapılması gereken, iş değiştirme konusunda emin olup olmadığımız, gerçekten farklı bir alanda çalışmak isteyip istemediğimizi teyit etmemiz olacaktır. Bunu teyit etmenin yolu da, şuanda çalıştığınız işi gerçekten sevip sevmediğinizin testini yapmakla gerçekleşecektir. Her gün işe giderken ya da bulunduğunuz pozisyonda mutlu ve huzurlu olup olmadığınızı düşünün, hatta deneyimleyin. Çalışma süreciniz boyunca kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi, bu işin size ne kattığını detaylıca değerlendirin. Böylelikle, bu işi gerçekten yapıp yapamayacağınızı, farklı bir çalışma alanına ihtiyacınızın olup olmadığını anlayabileceksiniz. Çalıştığınız ortamlarda mutlu olup olmamanız, kariyerinizin ilerlemesi açısından oldukça önemli bir detaydır.

İş değişikliği için kendinizi hem manevi olarak hem de maddi olarak hazırlamanız gerekiyor. Çünkü iş değişimi sırasında ne gibi aksiliklerle karşılaşacağınızı çok fazla ön göremezsiniz. Bu nedenle bir kaç ay çalışmadan, sizi idare edebilecek bir maddi birikiminizin olması, sürecin sıkıntısız geçebilmesi açısından önem taşımaktadır. Her türlü önlemi aldığınızdan emin olmalısınız. Bu şekilde iş değiştirme konusunda tereddüt etmenize gerek kalmayacak, karşılaşacağınız tüm zorluklara karşı hazırlı olacaksınız.

Tüm bu süreçleri tamamladıktan sonra geriye şuanda çalışıyor olduğunuz işten nasıl ayrılacağınız kalacaktır. Bunu yaparken nasıl bir yol izlemelisiniz? Öncelikle işten ayrılma fikrinizi, yöneticinize açacağınız zaman, takınacağınız tavır ve üslubu ayarlamanızda fayda olacaktır. Bu kararınızı mutlaka yüzyüze bir görüşme ile bildirmeniz gerekmektedir. Bu sizin karşınızdakini ne kadar önemsediğinizin bir kanıtı olacaktır. İşten ayrılma nedenlerinizi, hedeflerinizi yöneticinize açıkça ve büyük bir samimiyetle aktarmanız, negatif bir etki oluşturmanızı engelleyecektir. Bu nedenle samimi ve dürüst bir tavır takınmanız önemlidir. İşten ayrılırken negatif bir izlenim bırakmanız, bulunduğunuz işten kötü bir şekilde ayrılmanız, sonradan pişman olacağınız bir anı olarak hayatınızda yer alacaktır.

İş değiştirme aşamasında ailenizin ve dostlarınızın, yakın çevrenizin desteği oldukça önemlidir. Onların size bu yolda ne gibi nasihatlerde bulunduğuna kulak verin. Onların fikirlerini önemseyin. Unutmayın ki onlar sizin daima en iyi işlerde çalışmanızı ve mutluluğunuzu önemsiyorlar. Onların desteği, sizin bu yolda doğru bir şekilde ilerlemeniz içn vazgeçilmez bir unsur olacaktır.

Kendinize yeni bir iş planı hazırlayın. Yeteneklerinizi, başarılarınızı, hangi alanlarda çalışmaktan keyif aldığınızı belirleyin. Bu belirlemeler, sizin kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için, işinizi değiştirme sürecinde aklınızdaki soruları gidermeniz için oldukça etkili olacaktır. Hangi iş alanında çalışmak istediğinizi detaylı bir şekilde araştırırsanız, dahil olacağınız iş hayatında ne gibi zorluklarla ya da ne gibi olumlu durumlarla karşılaşacağınızı az ya da çok tahmin edebilirsiniz. İş değiştirme sürecinde yapacağınız her araştırma ve çalışma, sizin çalışma hayatınız boyunca sağlayacağınız başarılar ve atacağınız doğru adımlar için oldukça önemli olacaktır.

İş Değiştirme

İş değiştirme, ülkemizin işsizlik konusunda yoğun bir nüfusa sahip olması ve iş bulma açısından oldukça dar bir alana sahip olması açısından, korkuyla yaklaşılan ve genellikle cesaret edilemeyen durumlardan biridir. İnsanın kendini belirli bir alanda geliştirmesi ve başarı sağlamak için sarfetmiş olduğu çaba, günümüz koşullarında hakettiği değeri ne yazık ki görememektedir. Fakat bu durum her çalışan için aynı değildir. Tüm zorlukların içerisinde hayata karşı pes etmemeli, başarıyı elde etmek için emek sarfetmeliyiz. İşsizlik hayattan ümidimizi kesmemize neden olmamalı, istediğimiz işe sahip olabilmek için daha çok çalışmalı ve daha çok çaba sarfetmeliyiz.

Çalıştığımız işte kazandığımız para belirli bir noktaya kadar önem arzetmektedir. Eğer sevmediğimiz ya da bizi mutlu etmeyen bir işte çalışmaya devam ediyorsak, muhtemelen bir süre sonra kazandığımız paranın da bize sağlayacağı mutluluk sınırlı olacaktır. Bu nedenle, yaptığımız iş, yöneticimiz, yöneticinin çalışanlarına karşı tutumu, iş arkadaşlarımız gibi birçok faktör, iş hayatını mutlu ve verimli bir şekilde geçirmemiz için oldukça ciddi etkenlerdir. Bu etkenlerin olumlu bir şekilde sağlanamaması, başarısız bir iş hayatına ve mutsuz bir birey olmamıza neden olacaktır.

Bu gibi durumların meydana gelmemesi ve daha verimli bir iş hayatı geçirebilmemiz adına, yapmaktan mutlu olmadığımız işleri değiştirmekte gereken cesareti gösterebilmeliyiz. Kendimize yeni hedefler koymalı, bu hedefler doğrultusunda araştırmalı, okumalı, kendimize bu yola inanmalıyız. Ancak bu şekilde hayattan ve yaptığımız işlerden keyif alacak ve mutlak başarıyı elde edeceğiz…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar