Ana SayfaMakalelerİş Ararken Bu Hatalardan Kaçının

İş Ararken Bu Hatalardan Kaçının

İş Arama Sürecinde Yapılmaması Gereken Hatalar

İş arama süreci, oldukça sıkıntılı geçen bir dönemdir. Bu süreçte iş arayan çoğu aday, birkaç iş başvurusundan olumlu sonuç alamayınca, umutsuzluğa kapılıp kendilerini bunalıma sürükler. Oysa iş arama süreci, aktiflik, heyecan, kararlılık gerektiren bir zaman dilimidir. Bu süreçte olumsuz düşünceler, yalnızca zaman kaybına ve gereksiz üzüntüye sebep olur. Pozitif düşünceler ve beklentileri olumlu yönde tutmak her an size güç verir. İş ararken pes edip kabuğunuza çekilmeyin. İş arama kanallarınızı genişletin, daha çok gezin, aktivitelere katılın, yeni insanlar tanıyın, hangi işi yapmak istediğinizden emin olun. Olumsuz düşüncelerin esiri olmayın. Karşınıza çıkan fırsatları reddetmek yerine denemeyi tercih edin. Bu süreçte çevrenizdekilerin, olumsuz konuşmaları ve baskılarına aldırış etmeyin. Mutlu olacağınız şeylerle ilgilenin. İş aramak sizin için her gün gidilen bir iş gibi önemli olsun. Böyle düşündüğünüzde bu süreci daha planlı programlı şekilde yönetebilirsiniz.

 

İş ararken yapılan hatalar:

 

 

Kariyer hedefinin belli olmaması: Kişilik yapınız, becerileriniz ve donanımlarınız doğrultusunda kariyer hedefiniz olmalı. Bu süreçte her işi yaparım düşüncesinden uzak durmalısınız. Ne yapacağınızı bilmemeniz, yapacağınız her işte mutsuz ve başarısız olmanıza neden olur.

Planlı Olmamak: İş ararken, hangi ilanlara başvurduğunuzu, kimler aracılığıyla iş görüşmeleri yaptığınızı, hangi firmalarla görüştüğünüzü, iş aradığınız tüm kaynakları not alın. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmak, işinizi kolaylaştıracaktır.

Motivasyon Düşüklüğü: İş başvuruları yaptığınız halde geri dönüş almamanız moralinizi bozduğu için, yeni iş başvurularında bulunmamak dengesizlik yaratır. Heyecanınızı yitirmeden, olumlu beklentiler içine girerek yeni bir iş ilanına başvuru yapmayı deneyin.Vazgeçmeyin.

İş Başvurularını Takip Etmemek:iş ilanları başvurusu yaptıktan sonra ya da mülakata gittikten sonra işinizi sonlandırmış olmazsınız. Mutlaka düzenli olarak başvurularınızı takip etmeniz gerekir. Kendinizi hatırlatmanız olumlu geri dönüşler sağlayabilir.

Çevrenizden Destek Almamak: Özellikle çalışan arkadaşlarınızın yeni iş ilanlarından haberdar olması daha kolay olacaktır. Arkadaşlarınız, yakın akrabalarınız ve iş dünyasından tanıdıklarınız ile sürekli iletişim halinde olun ve özgeçmişinizi onlara ulaştırın. Her an yeni bir iş fırsatı çıkabilir ve çevrenizdeki biri tarafından bu ilanı ilk siz duyabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar