Ana SayfaMakalelerHayalindeki İş İçin Yapman Gerekenler

Hayalindeki İş İçin Yapman Gerekenler

Küçük yaşlardan itibaren “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusuna vermiş olduğumuz cevaplarla başlayan meslek hayallerimiz, aldığımız eğitimlerle şekillenerek belirli bir kalıba ulaşmaktadır. Fakat bazı durumlarda hayalimizdeki işe ulaşabilmek için çok fazla yol kat etmemiz gerekebilmektedir. Bu nedenle sistematik bir çalışma sistemi oluşturmalı ve bu sisteme bağlı kalmamız gerekmektedir. Peki düzenli bir çalışma sistemi hayalimizdeki mesleğe ulaşmak için yeterli gelecek midir? “Hayalindeki İş İçin Yapman Gerekenler” başlıklı bu yazımızda kendinizi geliştirmenizin ve hayalinizdeki işe kavuşmanızın yolları ile ilgili ipuçları vermeye çalıştık. Gelin birlikte hayalimizdeki mesleğe ulaşmanın yollarını birlikte inceleyelim…

Hayalimdeki İşe Nasıl Ulaşırım?

Her şey bir hayalle başlar… Hayatımıza dair attığımız her adım, hayallerimizi gerçekleştirmek adına atılmış olan sağlam bir adım olmalıdır. Bu nedenle yapacağımız her işe hayal kurarak ve bu hayali bir gün gerçekleştireceğimize inanarak başlamalı ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. İyi bir eğitim almak, gerekli başarıları sağlamak, ilgi alanlarımızı belirlemek, bu alanlar için özel olarak çabalamak gibi süreçler, hayallerimize ulaşmak için gerçekleştirmekte olduğumuz eylemlerdir. Seçtiğimiz meslekler de bizi tanımlayan özel kimliklerimizdir ve daima bir mesleğin hayalini kurarak yaşarız.

Hayalimizdeki işe ulaşabilmenin en önemli adımlarından biri, istediğimizin ne olduğuna kesin olarak karar vermek olacaktır. İstediğimizden emin olursak doğru bir rota belirleyecek ve bu rota dahilinde hareket edeceğiz. Hangi meslekte mutlu olacağımızı, yeterli başarıyı sağlayacağımızı doğru bir şekilde teyit etmemiz gerekmektedir. Bunun için ilgi alanlarımızı ve yapmaktan keyif aldığımız işleri belirlemekte fayda vardır. Bu belirleme neticesinde hangi meslek dalına ilgi duyduğumuz belirlemek zor olmayacaktır. Benzer alanlarda var olan meslek dallarına da ilgi duyabilir, bu alan dahilinde olan her türlü mesleğe odaklanabilirsiniz. Örneğin, resim yapmaktan hoşlanıyorsanız, mimarlık, ressamlık, resim öğretmenliği, grafikerlik gibi meslek dalları ile ilgilenebilirsiniz.

Hayalinizdeki işin ne olduğun belirlerken bu işin size katacağı artıları ve sizden götüreceği eksileri değerlendirmelisiniz. Bu sizin yapacağınız işte istikrar sağlayıp sağlayamayacağınızı gösterecektir. Parasal beklentilerinizi de bu artı ve eksiler içerisinde değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız iş size manevi doygunluk verirken maddi olarak da yeterli desteği sağlayacak mı? Ve bu sizin için ne kadar önemli? Tüm bu analizleri gerçekleştirdikten sonra doğru kararı vermek oldukça kolay olacaktır.

İstediğim Meslek İçin Ne Yapmalıyım?

Hayalini kurmakta olduğumuz işe ulaşabilmek için öncelikle bir eğitim sürecinden geçmemiz ve bu süreci başarıyla tamamlamamız gerekmektedir. Yapacağımız iş ne olursa olsun eğitim, o işte başarılı olabilmemiz için en önemli unsurlardan biridir. Eğitim tamamlandıktan sonra ilerleme kaydedebilmek için gerekli stajlar, sertifikalar, gelişim kursları gibi eğitimi destekleyici faaliyetlere dahil olmak da pozitif olarak etkisini gösterecektir. Gerekli koşulları sağladıktan sonra hayalinizin mesleğine sahip olabilmek için bu alanda yayınlanmakta olan iş ilanlarına göz atın. Sizin için uygun olan ve kendinizi geliştirebileceğinize inandığınız kurumsal bir firmanın ilanına başvurabilmek için yetkin bir özgeçmiş hazırlayın.

Hazırlamış olduğunuz özgeçmişler, sizi iyi ifade eden, fazla abartıya kaçmamız, net ifadelerin bulunduğu ve sizi doğrudan tanıtan metinler olmalıdır. Almış olduğunuz eğitimleri, deneyimleriniz, yetkinliklerinizi kısa ve öz bir şekilde belirtmeniz oldukça önemlidir. Özgeçmişlerinizle birlikte başvuracağınız iş ilanlarına, bu işi neden istediğinizi ifade eden bir ön yazı yazmanız, sizi hayalini kurmakta olduğunuz mesleğe bir adım daha yaklaştırabilir. Bu nedenle özgeçmiş ve ön yazı alanlarına mümkün olduğunca özen gösterin. Başvuru sonrasında gerçekleşecek olan mülakatlarda, kendinizden emin ve ne istediğinizi bilen bireyler olarak yerinizi alın. Firmanın sizinle birlikte neler kazanacağını, firmaya neler katabileceğinizi, bu meslek alanında başarı elde etmek arzusunda olduğunuzu belirten ifadeler kullanabilir ve kendinizi tanımlayabilirsiniz. Böylelikle yöneticilerin dikkatini çekebilir ve kendinizi hayalini kurmuş olduğunuz iş hayatının içine dahil edebilirsiniz.

Tüm bunları gerçekleştirmek için size engel olacak tüm faktörleri ya da insanları hayatınızdan çıkarmanız, çıkmış olduğunuz bu yolda pürüzsüz bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki sizi siz yapan değerlerinizden vazgeçmeden, yalnızca hayalini kurmakta olduğunuz hayatı yaşıyor olmak, sizi bu dünyada en mutlu kişiler arasında var edecektir. Bahaneleri geride bırakın ve büyük bir azimle, istikrarla hayallerinize sarılın…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar