Ana SayfaMakalelerHalo Ve Horn Etkisi Nedir?

Halo Ve Horn Etkisi Nedir?

Mülakatta Halo ve Horn Etkisi
“Halo Etkisi” ve “Horn Etkisi” Bu iki kelimeyi daha önce hiç duymamış olabilirsiniz fakat hayatınızdaki birçok olayda ne kadar önemli fonksiyonları olduğunu öğrendikten sonra aklınıza yer edeceğinden ve hatta davranışlarınıza yön vereceklerinden emin olabilirsiniz. Öncelikle her iki kelimeyi kısaca tanımlayalım.
Halo kelimesi, azizlerin başı etrafına konulan hale, şeref nuru anlamına geliyor.
Halo Etkisi; Kişinin olumlu bir özelliğinden dolayı onunla ilgili genel bir olumlu düşünceye sahip olunması,
Horn Etkisi ise tam tersi kişinin olumsuz bir özelliğinden dolayı kendisi ile ilgili genel bir olumsuz düşünceye sahip olunmasıdır.
Özetle olumlu ya da olumsuz önyargıya sebebiyet veren ilk izlenimlerdir. İnsanlarla iletişim içinde olduğunuz her an bu izlenimlerin etkisi altında kalmakla birlikte, en büyük yansımaları iş hayatında ortaya çıkmaktadır. Başlangıç noktası ise başvuruda bulunduğunuz firmanın işe alım sorumlusunun sizin cv’nizi incelediği andır.
Cv’nize eklediğiniz amatör bir resimden ilgisiz bir ön yazıya, iş tecrübelerinizin detaylarının yer almayışından yazınızdaki anlatım bozukluklarına, imla hatalarına ve verdiğiniz mail adresinize kadar tüm küçük ama olumsuz detaylar özgeçmişinize özen göstermediğinizi yansıtarak, değerlendiren kişinin gözünde kötü etkinin yani horn etkisinin temelini oluşturmaktadır.
Peki “Halo Etkisi” nasıl yaratılabilir?
Bu etkiyi oluşturmanız iki aşamadan geçer. İlk aşama paylaştığınız cv, ikincisi ise mülakat aşamasıdır. İki aşamalı bu süreçte olumlu etki bırakmanızı sağlayacak püf noktalar ise aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.
Cv’nize eklediğiniz resim pc başında çekilmiş amatör bir resim ya da facebook’ta kullandığınız türden bir resim ise ciddiyetsiz bir ön izlenime neden olabilir. Bunun için kullanacağınız resmin vesikalık çekilmiş bir fotoğraf olması size artı puan kazandıracak ve ciddiyetinizi ortaya koyacaktır.
Bunun yanı sıra cv’nizde sizi ön plana taşıyacak bir diğer etken de ön yazıdır. Ön yazınızda başvuruda bulunduğunuz pozisyon için taşıdığınız gereklilikleri ve gerekçelerinizi vurgulamanız dikkate alınmanızı ve diğer başvurular arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır. Ayrıca cv’nizin iletişim kısmında belirteceğiniz e-posta adresinizin adınız ve soyadınızdan oluşması da değerlendiren üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.
Yukarıda ki unsurların ışığında cv’nize gereken özeni gösterdiniz ve mülakata çağırıldıysanız asıl etkileşim olan ikinci aşamaya geldiniz demektir. Bu aşama mülakatçı ile yüz yüze geldiğiniz anda başlar ve siz farkına bile varmadan görünüşünüzden duruşunuza, tokalaşmanızdan oturuşunuza kadar çoktan sürecini tamamlaya başlamış olur. Bu aşamada prezantabl görünüşünüz ile ilk artıyı alır, kendinden emin ama aynı zamanda mütevazi duruşunuz ile olumlu etkiyi arttırır, tokalaşma ve oturuşunuz ile de samimiyet ve saygı arasındaki ince çizgiyi bildiğinizi ve bu çizgiye bağlı kaldığınızı göstererek değerlendiren üzerinde istemiş olduğunuz halo etkisini yaratmış olursunuz. Tüm yeni iş ilanı başvuru süresince aktardıklarımızı dikkate alarak uygulamanız başarı kapılarını açacaktır.
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar