Ana SayfaMakalelerÇalışma Zamanları Türleri

Çalışma Zamanları Türleri

1. Tam Zamanlı ( Full time) İş İlanları Birçok sektör genellikle Tam Zamanlı ( Full time) eleman arayışı içerisindedir. İş ilanları içerisinde en çok aranan ve tercih edilen Tam Zamanlı ( Full time) çalışabilecek elemanlardır. Tam Zamanlı ( Full time) elemanlar bütün sektörlerde hizmet verirler. Bankacılık, Finans, Eğitim, Otomotiv gibi sektörler Tam Zamanlı ( Full time) elemanlar ile çalışırlar.
2. Yarı Zamanlı ( Part time ) İş İlanları Uzun çalışma saatlerine uyum sağlayamayan elemanlar, küçük çocuğu olan elemanlar , çalışmak isteyen öğrenciler , iki işte birden çalışanlar genellikle Yarı Zamanlı ( Part time ) çalışma şeklini tercih ederler. Yarı Zamanlı ( Part Time ) görev yapan Yarı Zamanlı ( Part Time ) iş ilanları en çok verilen eleman ilanları arasında yer alır.
3. Dönemsel Zamanlı İş İlanları Dönemsel Zamanlı çalışma, şirketler için iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu yoğun dönemlerde Dönemsel Zamanlı eleman almak işverene önemli kazanımlar sağlar. Yoğunluğun azaldığı dönemlerde şirket eski kadrosuyla çalışmaya devam eder. Bu yöntem kuşkusuz sürekli çalışamayacak durumda olan bireyler için de büyük bir fırsattır. Evlenince şehir değişterecek bireyler, askere gidecekler, farklı bir şehirde eğitim alan öğrenciler Dönemsel Zamanlı iş ilanları için başvuru yapanların önemli bir kısmını oluşturuyor. Şirketler bunu ayrıca bir deneme süresi olarak da değerlendirebiliyorlar. Dönemsel Zamanlı elemanlar, sıklıkla Tam Zamanlı çalışma şekline geçiş yapabiliyor.
Dönemsel Zamanlı İş İlanlarıen çok oteller tarafından verilmektedir.
4. Yeni Mezun İş İlanları Bazı şirketler iş ilanları için özellikle Yeni Mezun olan bireyleri tercih ediyor. Bunun başlıca sebebi, elemanın genç ve dinamik olacağı düşüncesi, eleman maliyetinin düşük olması ve şirketin eleman yetiştirebilme yeterliliğini değerlendirmek istemesidir. Bu Yeni Mezun iş ilanları, özellikle yaz dönemlerinde artmaktadır.
5. Freelance ( Serbest Zamanlı ) İş İlanları Freelance Freelance (Serbest Zamanlı) çalışma türü, Tam Zamanlı ya da Yarı Zamanlı çalışırken ek iş yapmak isteyenler için bir avantajdır. Freelance (Serbest Zamanlı) çalışmada ofise gitmeye gerek yoktur ve genellikle web yoluyla yapılır.
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar