Ana SayfaMakalelerYeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

Toplumun genel problemlerinden biri olan iş bulma ve işe başlama macerası, özellikle yeni mezunların sıklıkla yaşamakta olduğu problemlerden biridir. Belirli alanlarda gerekli eğitimleri aldıktan sonra geliri iyi ve gelecek vadeden bir iş hayatına giriş yapmak oldukça meşakkatli… Artık mezun olunan okullar ya da sahip olunan yetkinlikler ne yazık ki köklü firmaların bünyesine dahil olmak için tek başına yeterli olamıyor. Bu nedenle de bireylerin kendilerini kanıtlayabilmeleri için çok farklı ve çok fazla alanda yeterlilik sahibi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Peki bunun için neler yapılmalıdır? Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir? gibi sorulara nasıl yanıtlar bulabiliriz? Gelin bugünkü yazımızda yeni mezunların iş bulma süreçlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda derlediklerimizi inceleyelim…

Yeni Mezun İş İlanları

Üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun olarak, güzel bir iş hayatına dahil olmayı hepimiz hayal etmişizdir. Fakat günümüz şartlarında bunun pek de mümkün olmadığını, daha doğrusu kolay olmadığını görebiliyoruz. Artık bir üniversite mezunu olmak ne yazık ki iyi bir şirkette iyi bir pozisyonda işe başlamak için yeterli bir kriter olamıyor. Bu nedenle eğitim hayatı süresince kendimizi farklı alanlarda geliştirmemiz ve etkin olduğumuz alanları genişletmemiz, uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Firmaların yeni alacakları çalışanlarda aramakta olduğu tecrübe açığını kapatabilmek için çeşitli alanlarda yapacağınız stajlar sizin için artı değer olacaktır. Stajlar, iş hayatında yaşayacağınız acemiliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacak, sektörü ve işi tanımanız için olanak sağlayacaktır. Bu nedenle üniversite hayatı boyunca zorunlu stajın yanı sıra iş tecrübesi edinebileceğiniz staj programlarına dahil olabilirsiniz. Unutmayın, bu size uzun vadede birçok alanda kolaylık sağlayacaktır.

Yabancı dil problemini ortadan kaldırın. Şirketlerin çalışanlarında aramakta olduğu en önemli hususlardan biri de bir veya daha fazla yabancı bir dili etkili bir şekilde anlıyor ve konuşuyor olmalarıdır. Bu nedenle bu problemin çok fazla zaman kaybetmeden çözülmesi, gireceğiniz her türlü işte etkisini gösterecek ve fayda sağlayacaktır. Bunun için üniversite eğitiminiz devam ederken bir yabancı dil kursuna dahil olabilir, alacağınız desteklerle yabancı dil sorunsalını çözüme ulaştırabilirsiniz. Yeni mezun olduktan sonra bir iş bulabilmeniz için bu önemli bir yetkinliktir.

Hedeflerinizi belirleyin. Mezun olduktan nasıl bir firmada çalışmak istediğinizi, hangi sektöre dahil olmak istediğinizi belirlerseniz, iş arama süresinde zorluk yaşamazsınız. Hedefleriniz belli olduğu takdirde iş arama alanınız belirlenecek ve iş ilanları arasında eleme yapmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca hedefleriniz doğrultusunda kendinizi geliştirebilir, bulunduğunuz alanda üst seviyelere yükselebilirsiniz.

Kuvvetli bir özgeçmiş ve CV hazırlayın. Ama öncelikle bu Cv’ye dahil edeceğiniz yetkinliklerinizi geliştirin. Ekleyeceğiniz staj deneyimleriniz, yabancı dil bilginiz, eğitim bilgileriniz, sahip olduğunuz sertifikalar, belgeler, sizi diğer adaylar içerisinde belirgin bir seviyeye ulaştırarak, işe alım ihtimalinizi yükseltecektir. Bu nedenle kendinizi iyi bir şekilde sunabilecek özelliklere sahip olmalı ve her alanda gelişime açık olmanız gerekmektedir.

Yurt dışı deneyimleriniz ve buralarda aldığınız eğitimler, stajlar vs. sizi şirketlerin bünyesinde aranan eleman pozisyonuna yükseltebilir. Kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilen, herhangi bir yabancı dili seri ve akıcı bir şekilde kullanabilen, yurtdışında çeşitli firmalarda staj yapmış ya da eğitim almış bir birey olarak, yeni mezun iş ilanlarını rahatlıkla takip edebilir, kısa bir süre içerisinde önemli bir firmanın bünyesine dahil olabilirsiniz. Unutmayın ki, kendinizi ne kadar doğru ifade eder, ne kadar iyi tanırsanız, farklı alanlarda çeşitli beceriler elde edebilir ve çeşitli alanlarda katkı sağlayabileceğinizi kanıtlarsanız, şirketlerin bünyesinde talep edilen, aranan eleman olma ihtimalinizi oldukça yükseltebilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası İş Bul

Mezuniyet sonrası, öncelikle kendinizi güzelce dinlendirin. O kadar yıl çalıştınız, çabaladınız ve artık dinlenmeyi hakettiniz. Fakat bu süreci çok da uzatmamakta fayda var. Bilgilerinizi yetkinliklerinizi kaybetmeden, bir iş hayatına dahil olmanız; kendinizi geliştirmeniz ve verim sağlamanız açısından önemli olacaktır. Bu nedenle bir yandan da iş arayışınız devam edebilir. Yeni mezun iş ilanlarına gelişen teknoloji ve sosyal medya gereçleri sayesinde ulaşım, eskiye nazaran oldukça ilerlemiş durumda.. Bu nedenle iş ilanlarını aktif bir şekilde yayınlayan ve iş arayanlara çeşitli firmaların bünyesinde çalışma imkanı sunan kariyer sitelerini yakıdan takip edebilirsiniz.

İş arayan ve işvereni bir araya getirerek, istihdam olanağı sağlayan ve her anlamda sunmuş olduğu danışmanlık hizmetleri sayesinde talep karşılayan isbul.net, yeni mezun iş ilanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip bir insan kaynakları sitesidir. Mezuniyet sonrası iş bulmak için kendinizi geliştirmiş olduğunuz her alanda, önemli firmaların iş ilanlarına, site içerisinden oluşturmuş olduğunuz üyelikler sayesinde ulaşabilir, dilediğiniz iş ilanına başvuruda bulunabilirsiniz. Hayalini kurmuş olduğunuz kariyer hayatına sağlam bir adım için isbul.net her zaman bir tık uzağınızda….

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar