Ana SayfaMakalelerYeni Mezunlar İçin İş Bulma Yöntemleri

Yeni Mezunlar İçin İş Bulma Yöntemleri

Yeni Mezunlar İş Bulmakta Zorlanıyor Mu?
Mezun olduktan sonra iş aramaya başladınız; zor bir sürece giriyorsunuz; güçlü iletişim, bilgisayar kullanımı; özenle hazırlanmış bir özgeçmiş mülakat sürecinizi kolaylaştırabilir.
Daha önce hiç iş tecrübeniz olmadıysa, üniversiteden yeni mezun olmuş bir aday; yaratıcı ve çalışkansa rakipler arasında öne çıkabilir.
Öğrencilik yıllarındaki rahatlık, sorumluluk duygusunun yoksunluğu da sizi biraz zorlayabilir, ama çalışmalara yeniliklere ve daha iyi şeyler yapmak verilen uğraşlar sonucunda da birçok kişiyi geride bırakabilirsiniz.
 
Staj Tecrübesi İş Bulmayı Kolaylaştırıyor
Belli bir süre staj yapmış olmanız da size işe başlama sürecinde çokça yardımcı olur. Özellikle yeni başladığınız bir işte öne çıkmanız ve sıyrılarak yeni şeyler başarmış olmanız da buna büyük katkılar sağlar. Kariyer planınız hazır ise mülakatta da zorluk çekmeyeceksinizdir; kafanızda şekillenen birçok şeyi, iyi aktardığınız sürece, iletişim sorunu yaşamayacaksınız. Kariyer yolunda attığınız her adım size referans olarak döneceği için; verdiğiniz bilgiler ve göstereceğiniz örnek çalışmalar da sizin geleceğiniz için büyük bir basamak oluşturur.
Nasıl bir kariyer yolu çizmek istediğinizi bilmeniz, hedefiniz doğrultusunda ilerlemenizi ve yükselmenizi sağlar; bilgisayar destekli bir işte çalışacaksanız, bu konuda size yöneltilen soruları açıkça cevaplamanız gerekir.
Vereceğiniz her cevap sizin tecrübesiz olmadığınızı kanıtlayan bir referanstır.
 
Mülakat Stresi ile Başa Çıkma Yolları
 
Mülakat davetinden önce kılık kıyafetinize önem vermek de kişiliğinizi yansıtmanın bir diğer yoludur; nasıl giyindiğiniz sizin referansınızdır; özellikle resmi kurumlarda giyinmenin önemli olduğunu; prezantabl olan tüm elemanların daha iyi disipline olduğunu da apaçık ortaya koymaktadır.
Mülakat stresiyle başa çıkmak için yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil;
Daha çok çalışın.
Çalışma saatleri dışında dinlenmeye vakit ayırın.
Zevk aldığınız şeyleri yaparak; daha verimli çalışın.
Araştırmacı olun; eksikliklerinizi gözden geçirin; eksik olan çoğu şeyi tamamlamak için kendinize zaman ayırın.
Konuşma yapmadan önce cevaplayacağınız soruları bir gözden geçirin; özgeçmişinizde açıklamalı yer vermediyseniz; mülakatta sormanız gereken soruları rahatça sormalısınız.
İşverenin size sormak istediği her şeyi göz önünde bulundurarak etkili ve kaliteli cevaplar verin; eğer referanslarınız varsa bunları cep telefonu numaraları ile birlikte paylaşın.
Önceden yapmış olduğunuz işlerden ve tecrübelerden detaylı olarak bahsedin.

 

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar