Ana SayfaMakalelerUykusuz Bırakan Meslekler

Uykusuz Bırakan Meslekler

Uykusuz bırakan meslekler vardır. Sevdiği iş uğruna uykusundan, sosyal yaşantısından taviz veren insanlar tebrik edilecek konumdadırlar. Meslek seçiminde karakterinize, sosyal bilincinize, ruhsal benliğinize uygun meslekleri seçmeye dikkat etmeniz çok önemlidir. Seçtiğiniz meslekler sizin kişiliğinizi ve yaşamınızı yansıtan unsurlardır.

Uykusuz bırakan mesleklerin yanı sıra çalışma hayatında çok sayıda geleneksel ve modern meslekler de bulunmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni ve rağbet gören mesleklerde ortaya çıkmıştır. Bunlar; digital medya, digital yazılım, data operatörlüğü, giyilebilir teknoloji tasarımcılığı, e-spor oyunculuğu, digital veri girişi, digital metin yazarlığı, veri bilimciliği, digital editörlük, siber güvenlik uzmanlığı, 3D yazılım mühendisliği, robot doktorluğu, robot koordinatörü, yapay zeka mühendisliği… vb.

Peki, uykusuz bırakan bu meslek grupları nelerdir?

Askeri Meslekler

Subay, general, orgeneral, albay, uzman çavuş, teğmen… vb. “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” cümlesine bağlı olarak yapılan bu meslekte uykusuz kalmayı çoktan göze almışsınız demektir. Eğer disiplinli ve düzenli biriyseniz tabi aynı zamanda uyumayı da çok fazla sevmiyorum diyorsanız, bu meslekler tam size göre.

Havacılık Sektörü

Pilotluk, hosteslik, uçak mühendisliği… vb. “Bütün dünyayı gezmek istiyorum, uykusuz kalmaya razıyım” diyorsanız, gerekli kriterlere de uyuyorsanız bu mesleklerin eğitimini alarak havacılık sektörüne adım atmanız için hiçbir engel bulunmamaktadır. Gece ve gündüzün belli olmadığı, saatlerin birbirine karıştığı bu meslek grubu için günün belli bir kısmı veya bütün gün havada kalmak istiyorsanız bu iş tam size göre tabi birde farklı kültür sahibi şehirler ve insanlar görmeniz bu işin en güzel taraflarından bir tanesidir.

Sağlık Sektörü

Boşuna doktorluk kutsal bir meslek dememişler. En fazla uykusuz kalabileceğiniz meslek sektöründen biri sağlık sektörüdür çünkü gece nöbetleriniz hiç bitmeyecek. Hastalarınıza baktıktan sonra her an yeni bir hastayla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Tam eve gideyim derken hastaneye gelen ambulanstaki yaralılara müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Prestij sahibi olan ve insanlara bu yönde hizmet etmeyi seviyorsanız doktorluk ve hemşirelik tam size göre bir meslek.

Genel Yayın Yönetmenliği ve Basılı Medya Editörlüğü

Gündemi sürekli değişen, yoğun gündeme sahip bir ülkede yaşıyorsanız akşam baskısına hazırlayacağınız birçok haberi yetiştirmek için gece yarılarına hatta sabahlara kadar çalışmayı göze almalısınız. Gündemin sürekli değiştiği bir ülkede gazetelerin manşetleri de her an değişebiliyor. Bu durum basın sektöründe olan her meslek için geçerlidir. Özellikle medya editörleri. Medya editörleri basılı gazetelerin internet sitelerinde haber akışını düzenleyen, yenileyen, hazırlayan, yazan kişilerdir.

İtfaiyecilik

Kalabalık ve büyük bir şehirde yaşıyorsanız işiniz kolay olmayabilir. Zira tam eve gidecekken yangın haberiyle geri dönebilirsiniz. Gece nöbetlerine kalabilir ve herkesin uyuduğu saatlerde siz yanan bir eve ya da iş yerine müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz.

Emniyet Sektörü

Büyük şehirlerin cinayetleri, hırsızlıkları kısacası kaosları bitmez o yüzden “uykuya hasret kalırım ama toplumun güvenini yine de sağlarım” diyorsanız polislik mesleği tam size göre.

Mağazacılık Sektörü

Özellikle satış elemanlarını uykusuz bırakır. Dönüşümlü olarak iki vardiyalı sistemle çalışır. Çalışma saatleri uzundur. Fakat Avrupa’da mağazalar belirli saatlerde kapandığı için bu durum ülkemizde geçerli olan uygulamadan farklı olarak fazla yorucu değildir. Ülkemizde mağazalar en geç 22.00’da kapanırken bu durum Avrupa ve Amerika’da farklı işlemektedir. Örneğin Almanya’da; Pazartesi – Cumartesi: Açılış: 08:00/10.00 arası – Kapanış: 18:00/20.00 arası açıkken bu durum İngiltere’de; Pazartesi – Cumartesi Açılış: 09:00/0 9:30 – Kapanış: 17:30/18:00 iken Fransa’da; Pazartesi- Cuma: 09:00 – 19:00 Cumartesi: 09:00 – 19:00 Pazar günleri ise tatildir.

Turizm Sektörü

Turizm rehberliği, resepsiyonist, vale, tur şoförlüğü… vb. meslekler ani değişen iş akışıyla en çok uykusuz bırakan meslekler arasında yer alıyor. Otelden çıkıp akşam eğlence merkezlerine gitmek isteyen yabancı turistleri gidecekleri yerlere ulaştırmak ya da konaklamak istedikleri yerlere götürmek turist rehberlerinin ve şoförlerinin işleridir. Kısacası saati belli olmayan bir diğer meslek sektörü de turizm sektörüdür.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar