Ana SayfaMakalelerUyku Düzeni Ve Etkileri

Uyku Düzeni Ve Etkileri

Uyku insan hayatında çok büyük bir zaman dilimini işgal etmektedir. Düzenli bir uyku, vücudu dinlendirmenin yanında beynin sağlıklı çalışması için de gereklidir. Beyin uyku süresince enerji depolamaktadır. 20 saat uykusuz kalan bir birey alkol sınırını aşmış bir birey ile aynı reaksiyonu vermektedir.

Yukarıdaki kısa bilgiye göre; uyku vücudu dinçleştirme yanında beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı olarak çalışmasını da sağlamaktadır.

Beyin ve düzenli uyku ile ilgili teoriler;

 1. Uyku süresince insan beyni, uyanık halde iken alınmış, öğrenilmiş tüm bilgileri gözden geçiriyor.
 2. Beyin uyku ile enerji güç topluyor, kendini yeni bir güne hazırlıyor.
 3. Uyku sırasında günlük hayatta yapılan aktiviteler, yetenek haline geliyor ve gelişiyor.

Günümüzde yapılan araştırmalar özellikle 3. Teoriye, yani uykunun yetenek geliştirmeye sağladığı olumlu etkilere odaklanmıştır.

Amerika’nın Boston kentinde Beth Israel Kliniği ‘nde, uykunun yetenek geliştirmedeki katkılarını ispatlamak için deney yapıldı. Sağ elini kullanan deneklerden sol elleriyle kendilerine söylenen bir sayı dizisini yazmaları istendi. Deneklerin %70’i 6 dakika sonunda sol elle kendilerine söylenen yazı dizisini yazmayı öğrendiler. Söylenen sayı dizisini gece öğrenenler güzel bir uykudan sonra ertesi sabah kontrol edildiler. Bu kişilerin sayıları, diğer gruba göre %20 daha ve daha doğru şekilde yazdıkları görüldü.

Uykusuzluk neler getirir?

Vücutta alyuvar sayısı düşer. Buna bağlı olarak insan vücudu hastalıklara karşı pasif ve korunmasız bir duruma gelir,

 • Tüm kaslar zayıflar, güç azalır,
 • Kan şekeri dengesi bozulur,
 • Solunum düzeni bozulur ve nefes alıp verme ritmi değişir,
 • Vücudun ısısı düşer,
 • Görme duyusu bozulur,
 • Konuşma bozukluğu başlar, cümle kurma ve ifade yeteneği azalır,
 • Unutkanlık ortaya çıkar,
 • Stres ve depresyon artar.
 • Bilim adamları uyku evresini 2 bölüme ayırarak incelemektedirler;
 1. Nrem: (Hücrelerin onarımı) Uyku süresinin %75’inde hücreler onarılır. Hücre onarımı, insanın ömrünü uzatan en önemli ve hayatı fonksiyondur.
 2. Rem: (Bilgi depolanması süreci) Uykusu süresinin kalan %25’ini bu bölüm oluşturur. Bu aşamada beyin yüksek seviyede çalışır, gün içerisinde kişi tarafından öğrenilen her bilgi hafızaya aktarılır. Bu sırada gözlerde ufak ve seri kıpırdanmalar yaşanabilir. Gözlerdeki bu harekete “Rapid eye movement” adı verilir.
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar