Ana SayfaMakalelerStresi Hayatınızdan Uzak Tutun!

Stresi Hayatınızdan Uzak Tutun!

Stres aile, iş ve arkadaş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Fakat siz stresi hayatınızdan uzak tutun. Yaşamımızın her yönünde baş etmek zorunda kaldığımız bu durum, zaman zaman kişide mental güçlük yaratabilir. Yaşamımız boyunca her şeyin yolunda gitmesini, maddi manevi sıkıntı yaşamamayı her insan ister. Fakat ne yazık ki hayat bizim kodlamamıza göre yürümüyor. Yoğun stres, iş başarısını engelleyen ve etraftaki insanlarla diyaloğunuzun sarsılması yol açan en önemli etkenlerden biridir. Bunun yanı sıra yaşamımız boyunca dozunda stres, insan ilişkileri ve başarı için bir o kadar gereklidir. Özellikle kendimizi kanıtlamamız gereken iş yaşamı içinde stresi yoğun yaşayan insanlar, psikolojik yetersizlik hissederek tükenmişlik sendromu yaşar. Hayatımızda bilhassa iş yaşamımızda bizi stresten uzak tutacak bazı önlemlerle bunun önüne geçebilmemiz mümkün.

Stresten Nasıl Uzak Durabiliriz?

Öncelikle stresin nedenlerini belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz nedenleri gözden geçirerek en az etkisi olandan başlayarak her birinden zamanla sıyrılmalısınız. Bu eğer bir insansa daha az görüşmeye gayret edebilirsiniz. İşle ilgili konular ise düzenli sıralama ile üstesinden gelebilirsiniz. Yaşamınız boyunca diğer insanlara dürüst olmak için en başta kendinize dürüst olmak zorundasınız. İnsanlarla olan sorunlarınızı kaçmak yerine açıkça konuşmak her zaman daha rahatlatıcı olmasının yanı sıra kesin sonuca ulaşmanızı da sağlar.

Masa başı tatillerine müsade edin. Bunun için yapmanız gereken çok basit en sıkıştığınız bunaldığınız zamanlarda koltuğunuza uzanın, vücudunuzu serbest bırakarak derin bir nefes alın ve bir süre o şekilde kalın. Özellikle pencere kenarları ve açık havada bu meditasyon uygulaması çok daha iyi gelecektir. Olmak istediğiniz şehir ve yanınızda olmasını istediğiniz insanlar! Sadece hayal edin. Gözleriniz kapalı gezin, şarkı söyleyin, denize girin dilediğinizi yapın.

Sosyal çevrenizi geniş tutun. İş hayatı her şeyiniz değil. Yalnızca hayatınızın bir parçası. Molalarda veya çok sıkıştığınız durumlarda ailenizden birini annenizi, eşinizi, çocuklarınızı veya arkadaşlarınızı arayıp sesini duymanız sizi motive edecektir. Şirket içinde diğer çalışanlar ile bağlarınızı iyi tutmanız ortam içinde daha enerjik ve iyi hissetmenizi sağlar.

Müzik stresi dinginleştirir. Özellikle öğle saatlerinden sonra yorgunluğun baş gösterdiği zamanlarda hafif müzikle ofis içinde beyin meditasyonu sağlamanız mümkün. Gürültülü ortamların ise tam tersine kişinin yorgunluğunu ve stresini daha da artıracağını biliniyor.
Listelemek daha az yorucudur. Özellikle zaman içinde yetiştirmeniz gereken işleri halletmeniz gerektiğinde listeleme yapmak çok işinize yarayacak bir uygulanır. Zamanınızı iyi yönetebilirseniz kendinize ayıracak vaktiniz de bir o kadar artacaktır. Önceliklerinizi belirleyip, kendinizi yormadan lüzumsuz olanları ayıklamanız gerekiyor.

Kendiniz için her zaman daha fazlasını yapın. İş yaşamınız içinde kendinize belirli periyotlar halinde boş zamanlar ayırmanız gerekiyor. Bu araları masadan kalkıp dolaşmanız için, diğer iş arkadaşlarınızla sohbet etmek ve bir şeyler içmek için kullanabilirsiniz. Ofis yaşamı içinde espri yapmak, sürprizler hazırlamak ve bazende yalnızca gülmek bireyleri motive ettiği gibi iş hayatı içinde mutlu olmanızı da sağlıyor.

Konuya Benzer İş İlanları

Psikolog iş ilanları
Ön muhasebe iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar