Ana SayfaMakalelerŞirket İçi İletişimi Nasıl Geliştirirsiniz?

Şirket İçi İletişimi Nasıl Geliştirirsiniz?

İletişim, bir bireyin doğduğu andan itibaren hayatının her karesinde ihtiyaç duyduğu, yaşamını idame ettirebilmesi için en gerekli özelliklerinden biridir. Aile içerisinde başlayan bu serüven, zaman ilerledikçe dahil olunan her toplumsal grupla birlikte devam etmektedir. İş hayatı da bu serüvenin belki de en fazla şekillenmesini sağlamakta olan süreçlerinden biridir. Toplumlar içerisinde iletişim düzeyi ne kadar yüksek ve doğru bir şekilde sağlanırsa, bireylerin sağlıkları o kadar iyi bir seviyede olacaktır. Bu nedenle, iletişim kurma yöntemleri ile ilgili doğru bilgiye sahip olmak, uzun vadede çok daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Kurumsal alanlar da iletişimin doğru sağlanması gereken ve bunun için ekstra özen gösterilmesi gereken alanlardan biridir. Şirket İçi İletişimi Nasıl Geliştirirsiniz? başlıklı bu yazımızda, iletişim kurmanın, mevcut iletişimi her geçen gün daha da geliştirmenin ne denli önemli olduğunu vurgulamak istedik…

İş Hayatında İletişim

İş hayatında iletişim, bireylerin birbirleriyle daha iyi geçinebilmesi, yanlış anlaşılma ihtimallerinin sıfıra indirilmesi, üst yöneticilerle çalışanlar arasındaki mesafenin negatif sonuçlar doğurmaması adına oldukça önemlidir. Çalışanlara tanınan haklar, yönetimin çalışanlarına karşı tutumu, dayanışma, iş birliği en önemli iletişim kanallarıdır. Bu kanalların herhangi birinde yaşanan aksaklık, diğer kanalları da etkileyecek, yapılan işin verimini de düşürecektir. Bu nedenle özellikle insan kaynakları departmanlarının bu konuda büyük bir hassasiyet göstermesi ve şirket içi iletişimin doğru bir şekilde sağlanması için gerekli çalışmaları yerinde ve zamanında gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kurum içi iletişim, şirket bünyesinde mevcut olan hiyerarşik düzenin neden olabileceği olumsuz durumların önüne geçilmesi ve çalışanların bulundukları ortamdan memnun kalmaları, yaptıkları işi sevmeleri ve diğer çalışanlarla birlik içinde hareket edebilmeleri için oldukça önemlidir. Şirket içi iletişimin doğru bir şekilde sağlanması ile birlikte, yapılan her işte başarı elde etmek ve bu başarının sürekliliğini sağlamak çok daha mümkün bir hale gelecektir. Bu şekilde hem çalışanlar kendi aralarında iyi bir iletişim kurabilecek hem de yöneticilerle kurulan bağ çok daha sağlıklı olacaktır.

İş hayatında iletişimin doğru bir şekilde sağlanabilmesi için yönetici grubunun ve insan kaynakları departmanının kurum ile ilgili alınan kararlardan, hedeflerden şirket çalışanlarını haberdar etmesi hatta bu karar sürecinde onların fikirlerine de yer vermesi oldukça etkili olacaktır. Onların kendilerini geliştirebilmelerine katkıda bulunacak eğitimleri sağlamak, bunun için olanaklar sunmak da yine bir şirketin, doğru iletişimi sağlamak için uygulayabileceği yöntemlerden biri olacaktır. Çalışanlarına değer veren ve onların fikirlerini önemseyen şirketler, her zaman için mutlak başarıyı elde etmiş olan kurumlardır.

Şirket içi iletişimin doğru bir şekilde mümkün kılınabilmesi için her bir çalışanın kendi başına önemli olduğunun hissettirilmesi ve bununla birlikte işbirliği içerisinde olmanın ve biz bilinciyle hareket edilmesinin de ne kadar önemli olduğunun vurgulanması gerekmektedir. Bir çalışma ortamında, bireyler arasındaki iletişim ne kadar sağlıklı ise işbirliğinin sağlanması da o kadar mümkün olacaktır. Kişilerin birbirlerine karşı olan tutumları, güvenleri eğer doğru bir şekilde ilerlerlerse bu yaptıkları işe de yansıyacak, hem şirket içi gruplaşmaların önüne geçilecek hem de işbirliğini meydana getirecektir.

Çalışanların yaptıkları işte sağlamış oldukları başarıyı tebrik etmek ve onu bu yönde desteklemek de yine şirket içi iletişimin doğru bir şekilde sağlanabilmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Bu şekilde yapılan her işin daha büyük bir istek ve arzuyla yapılmasına ön ayak olunacaktır. Motivasyonu artıracak her türlü aktivite ve davranış, şirket içinde bireysel ve grupsal başarıların elde edilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle bu gibi aktivitelerin çok daha sıklaştırılması gerekmektedir.

İletişimin her türlü pozitif bir zeminde inşa edilmesi sadece iş hayatında değil, insan hayatının her alanında olumlu etkiler doğuracaktır. Toplum içerisinde her birey, herkesin kişisel hak ve özgürlüğüne dikkat etmeli ve kendisine yapılmasını istemediği hiçbir davranışı bir başkasına yapmamalıdır. Birbirimizin haklarına ne kadar saygılı olursak, kurduğumuz iletişim de o kadar kuvvetli olacaktır. Şirket içi iletişimde de mutlak gereklilik kişinin hak ve özgürlüklerine saygı duymak ve her bireyi varlığını kabul ederek, kendi farkındalık alanını oluşturmasına hak tanımakla sağlanacaktır. Hiyerarşik düzenin, insanlar arasındaki iletişimi baltalamasına izin vermemeli ve yapılan her işin ve kazanılan her başarının birlik ve beraberlikle sağlanacağını vurgulamamız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar