Ana SayfaMakalelerOlumlu Bir İş görüşmesi Geçirmenin Yolları

Olumlu Bir İş görüşmesi Geçirmenin Yolları

Yaşadığımız çağda her şeyin hızla değiştiğine geliştiğine şahit olmaktayız. İş alanlarımız, çalışma stillerimiz ve bizden beklenilenler de aynı oranda değişme göstermektedir. Bir iş arayan olarak çok iyi bildiğimiz iş arama sürecinin, her aşaması ayrı zorluklara bezelidir. İş başvurusunda bulunduk ve bizi mülakata çağırdılar. Bu aşamada tüm insanlarda doğal olarak oluşan stres vücudumuza yayılır. Günümüz koşullarında bizden beklenilen, istenilen o kadar çok fazla şey vardır ki; birkaç dil bilmek, en iyi okullardan mezun olmak, mastır yapmış olmak, sertifikalarımız vs. vs.. hepsine vakıf olamamak bizi eksik hissettirir. Tüm bu unsurlar iş arayanın üstünde derin bir baskı yaratır ve kendini rahat hissedemez hale getirir. İşverenler bir noktaya kadar heyecanlı görüşmecileri mazur görmektedir fakat aşırı stresli ve gergin bir iş arayan da maalesef iyi bir izlenim bırakmaz. Aşırı stres, sizin amatör olarak algılanmanıza sebebiyet verir.Olumlu bir iş görüşmesi geçirmenin yolları aşağıda kısaca anlatılmıştır.

Başarılı bir iş görüşmesi için yapılması gereken küçük unsurlar vardır. Öncelikle iş görüşmesi karşı tarafın bize soruları ile başlar. Bizden kariyerimizi anlatmamızı isteyeceklerdir. Bu soruya en son çalışma şeklimiz ve yaptığımız işi anlatarak, net bir şekilde cevap vermeliyiz. Sonrasında bu işi neden istediğiniz sorulacaktır. Açık ve samimi duygularınızı tabii ki ciddiyetinizi koruyarak, karşı tarafa aktarın. İş görüşmesi öncesi bu sorulara hazır olmak bir nebze de olsa size rahat hissettirir. Bu soruların cevaplarını öncelikle kendinize verin. Görüşme öncesi size deneyim olacaktır.

Olumlu bir iş görüşmesi geçirmenin yolları

İş görüşmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar;

Dakik olun, görüşme saati gelmeden istenilen adreste olun, bu sizin kendinize zaman ayırmanıza ve nasıl göründüğünüzü kontrol etmenize olanak sağlar.
Pozitif ve güler yüzlü olun, fakat -laubali değil. Hiç kimse karşısında karamsar bir insan görmek ve çalışmak istemez.
Görüşme sırasında saatinize bakmayın
Görüşmecinin gösterdiği yere oturun
Dürüst, açık ve net olun
Görüşmeci ile göz teması kurun
Başvurduğunuz pozisyon hakkında istekli ve meraklı olduğunuzu karşı tarafa belli edin.
Görüşme günü birçok açıdan olumsuzluklar yaşamış olabilir, ya da görüşülen kişiden olumsuz hissiyat almış olabilirsiniz. Her şeye rağmen kötü fikirlerinizi bastırıp, olumlu davranışlar sergileyin.
Görüşmelere yalnız gelin, yanınızda getirdiğiniz yakınlarınız, sizin öz güven konusunda eksik olduğunuza dair bir izlenim bırakabilir.

Konuya benzer iş ilanları

Satış danışmanı iş ilanları
İzmir iş ilanları
Oyuncu iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar