Ana SayfaMakalelerMobbing Nedir

Mobbing Nedir

Mobbing Nedir?
Mobbing bir kişi ya da bir grubun kişi ya da kişiler üzerinde kurduğu duygusal ya da fiziksel baskıdır. Çalışma hayatı içerisinde işveren ya da çalışanların, başka bir çalışan üzerinde kurduğu baskı mobbing olarak nitelendirilir. Özellikle 1960 yıllarından sonra birçok çalışan, işvereni ya da çalışma arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalmıştır. Bunun başlıca sebebi hiyerarşik yapılaşmanın hızla yayılması ve as-üs ilişkilerinin belirginlik kazanmasıdır. 20. yüzyılın ikinci yarısında önemli bir yayılma gösteren mobbing, günümüzde hemen her iş yerinde uygulanmaktadır.

Mobbing Hangi Sektörlerde Yaşanıyor?
Mobbing finans sektöründen, medya sektörüne; eğitim sektöründen, bilişim sektörüne; kamu sektöründen sağlık sektörüne kadar her alanda yaşanıyor. Hiyerarşik yapının olduğu iş alanlarında daha fazla uygulanan mobbing, rekabetin ve performans bazlı çalışma sisteminin uygulandığı bütün iş yerlerinde sıklıkla ya da seyrek olarak uygulanıyor. Genellikle işverenler tarafından mobbing uygulamasına maruz kalan çalışanlar, zaman zaman da iş arkadaşları tarafından mobbing görüyor.

Mobbing Kimler Üzerinde Uygulanıyor?
Yapılan araştırmalar mobbingin daha çok işini severek yapan ve başarılı bireyler üzerinde uygulandığını gösteriyor. Belli bir çalışan grubu ya da tek bir çalışanın motivasyonunu olumsuz etkilemek ve kendi ego tatminini gerçekleştirmek suretiyle çalışanı aşağılayarak ya da dışlayarak gerçekleştirilen mobbing, çalışanı saf dışı etmeyi amaçlıyor. Mobbing uygulayan birey ya da bireyler bunu bilinçli bir şekilde ya da bilinçsizce yapsalar da, iki durumda da elemanı ekarte etme amacı taşıyorlar

İşveren Ya da Yöneticiler Tarafından Uygulanan Mobbing
İşveren ya da yöneticiler tarafından uygulanan mobbing genellikle çalışanı yıldırma amacı taşır.

Çalışanlara ceza verme,
Çalışanı diğer elemanların yanında aşağılama,
Doğrudan hakaret etme,
Çalışanın sahip olduğu nitelikleri hiçe sayma
Çalışanı yapabileceğinden çok daha basit işler ile görevlendirme,
Çalışana görevi dışında işler verme,
Çalışanı fiziksel işler yapmaya zorlama
şeklinde yapılabiliyor. İşveren ya da yöneticiler genellikle kendi egolarını tatmin etmek ya da çalışanı kendilerinden daha üstün buldukları için mobbing yöntemine başvurarak çalışanı yıldırma ya da kendi üstünlüklerini kabul ettirme yoluna gidiyorlar. Mobbing uygulayan yönetici ya da işveren çoğunlukla narsist (kendine hayran) ya da benmerkezcidir. Mobbing uygulayan işverenler genellikle bunu bir hak olarak görüyor ve bu düşüncenin verdiği rahatlıkla elemanlarına kötücül davranıyor. Yöneticiler ise çalışanlar üzerinde karar verme ve çalışanları yönetme görevinden ötürü, aslarına mobbing uygulayabiliyor.

Çalışanlar Tarafından Uygulanan Mobbing
Çalışanların, iş arkadaşlarına mobbing yapması sıkça rastlanan bir durumdur. Genellikle daha fazla çalışan ya da işinde başarılı olan elemanlara mobbing uygulanır. Özellikle işveren ya da yöneticiler tarafından takdir edilen elemanlar, çalışan grubunun hedefi olabilir. Bu tür mobbing uygulamalarının sebebi yine benmerkezcilik ve kıskançlıktır. Çalışanlar belirli bir grup oluşturarak tek bir elemana sürekli olarak baskı yapar ve elemanı dışlayarak motivasyonunun düşmesini ya da kendi üstünlüklerinin kabul görmesini amaçlar. Bu tür mobbing uygulamalarına genellikle işveren ya da yöneticiler tarafından müdahale edilmez. Zira,

mobing uygulaması na maruz kalan eleman, bunu yöneticilerine çoğu zaman bildirmez ve bu durum karşısında tek başına mücadele etmeye çalışır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar