Ana SayfaMakalelerLiderlik İş Yaşamını Nasıl Etkiler?

Liderlik İş Yaşamını Nasıl Etkiler?

Liderlik, İngilizce kökenli bir kelime olarak “leader” kelimesinden dilimize çevrilmiştir. Aynı zamanda önder, baş, rehber, öncü, yönlendirici vb. kavramlarıyla da bütünleşmektedir.

İş yaşamında, zaman içerisinde doğan ihtiyaçlara en doğru yolu, kararlılık ve titizlikle liderler öncülük etmektedir. Her çalışanın iletişim süreçleri içerisinde yetkililerle doğrudan iletişimi söz konusu olmaktadır. Bir lider, yetkiden çok ekip arkadaşları ile etkiyi kullanır. Etkililik ise, iş yaşamı için en önemli değer olan iş etik kodlarının vazgeçilmezi olmaktadır.

Etkili bir üslubun, etkin bir iletişimin doğru amaçlara ulaştığı konusunda hepimiz hemfikirizdir. Hitap etme becerisi her işgöreni doğrudan ilgilendirir. Ahmet Şerif İzgören’in eğitim seminerlerinde dile getirdiği bir anısıyla, hitap etme becerisini kazanmaktaki önemi belki daha iyi anlayabiliriz. İzgören, öğrencilere yaptığı bir sınavında, üniversitenin amfisini temizleyen kadının adının ne olduğunu sormuş, fakat hiçbir öğrenci ses çıkartmamıştır. Bunun üzerine öğrenciler, sınav sonrası hizmetli kadının adını sorarak öğrenmiş, sonraki süreçlerde ise adıyla hitap etmişlerdir. Bu durum hizmetli kadının kendisini daha iyi hissetmesine ve işini daha çok ciddiye almasına sebep olmuştur. Anlıyoruz ki, hitap etme gücünün püf noktasını yakalayan bir anlayış, her daim başarıyı beraberinde getirir. Etkileme sürecinde ilk sırada önemini koruyan hitap etme gücü iş hayatında da bizleri daha iyi anlamaya ve anlaşılmaya itecektir.

Liderlik Kavramının Önemi

Liderlik, iletişim gücünden yaralanan ve işgörenin sosyal, duygusal ihtiyaçlarına duyarlılığı olan karakteri de tanımlar diyebiliriz. Etkili olmanın önemini kavrayan bir liderlik anlayışında iş hayatında doğabilecek tüm sorun ve çözümler sonuca kavuşturmada oldukça önemlidir.

Henry Ford: “Sorun değil, çözüm üretin” derken, Osho: “Çözüm problemin içindedir, cevaplar da soruların içinde yatar. İnanç ve güvenle yardımınıza çağırdığınız sınırsız zeka size beklediğiniz karşılığı verecektir.” sözüyle bizlere her türlü sorunun çözümünde lider düşünceyle doğruya ulaşabileceğimizin işaretlerini verir. Çalışma hayatında heyecan her zaman bulaşıcı olmuştur bu sebeple motivasyonu yüksek olan lider, her daim potansiyeli ve hedefi yükselterek çalışmanın değerini diğer işgörenlere de yansıtır. Esneklik ve öngörü becerisine sahip liderlik anlayışı ise bizlere farklı durumlara uyum sağlayabileceğimizin örneğini temsil eder.

Peki, bu liderlik kavramının içini doldurmak için tam olarak ne yapmalıyız? Bunun için başlangıç olarak kendi benlik algımızı sorgulamamız gerekir. Kendini doğru tanıyan güçlü ve zayıf yönlerinin bilincinde olan kişi, her durumda kendisi olmaya başaran biri, kabiliyetlerinin ve eksiklerinin farkında olarak hareket edip, bu doğrultuda başarıya ulaşacaktır. Kendinize has duruşunuzla beraber, karşınızdakini anlayan ve anlayışlı olan yapınız varsa bilin ki liderlik için en temel adımı attınız demektir. Liderlik kavramının iş yaşamında oldukça önemli ve işgörenler için değerli olduğunu aktarmaya çalıştık.

Duygu ve düşüncelerinizi anlayan, empati yeteneğine sahip her lider yönetici güveni de beraberinde getirir. İş sorumluluğunu almak ve devretmek aşamasında dikkatli ve titiz olan her kişi başarılı bir liderlik anlayışının içini doldurmuş olup, hem kendisinin hem de ekibinin hedeflerini ve hayallerini istedikleri noktaya taşır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar