Ana SayfaMakalelerKendine Uygun İş Nasıl Bulunur?

Kendine Uygun İş Nasıl Bulunur?

İş hayatına dahil olarak, hem sevdiğimiz işi yapmak hem de hatırı sayılır bir para kazanmak hepimizin hayalidir. Fakat içinde bulunduğumuz dönem ve ekonomik koşullar nedeniyle bu durum bazen sadece kazanılan paraya odaklı bir hale gelmiştir. Böylelikle sevmediğimiz işlerde, cüzi miktarlar kazanarak yaşamakta ve vaktimizi heba etmeye devam etmekteyiz. Kimi zaman maddi sebeplerden dolayı kimi zaman hangi alanda çalışacağımıza karar verememiş olmaktan dolayı yaşamakta olduğumuz bu problem, uzun vadede can sıkıcı bir hale gelmektedir. Zevk alarak yapacak olduğumuz iş alanlarını keşfedememiş olmak, kendimizi yeteri kadar tanıyamamak, cesaretsiz olmak da bunun en büyük sebeplerindendir. Peki bu durumun üstesinden gelmek mümkün müdür? Bu soruyu “Kendine Uygun İş Nasıl Bulunur?” başlıklı yazımızda yanıtlamaya çalıştık. Gelin birlikte kendimize uygun işi nasıl bulacağımıza dair tüyoları inceleyelim…

Kedine Göre İş Bulma

Eğitim hayatımız boyunca hep yüksek maaşlı ve adı bilinen mesleklere yönlendiriliriz. Sabit bir maaş ve hatırı sayılır bir unvan sahibi olmak toplum genelinde yıkılamaz bir tabu olarak varlığını sürdürmektedir. Devlet memuriyeti ile garantilenen iş alanları, özellikle büyüklerimizin gözünde olmazsa olmaz ve vazgeçilmezdir. Bu nedenle sürekli bu alanlara yönlendirilmekte ve bu alanlar dışında herhangi bir meslek seçimi yaptığımızda ise eleştirilmekteyiz. Oysaki mutlu olacağımız ve bu sayede verim sağlayacağımız meslek dallarını tercih etmek kendimiz ve yaşamımız için büyük bir önem taşımaktadır. Ancak bu şekilde yaptığımız işten zevk alabilir ve mutlu bir birey olarak yaşamımız sürdürebiliriz. Peki bu mesleği seçmek için neler yapılmalıdır?

Kendine uygun iş bulmak için öncelikle kendinizi iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Neleri yapmaktan keyif aldığınızı, hangi konularda başarılı olduğunuzu doğru bir şekilde tartmalı ve bu doğrultuda seçimler yapmalısınız. Bu şekilde hayatı zorlaştırmayan, çalışırken keyif alacağınız ve keyif alırken aynı zaman da para da kazanacağınız meslek dallarında büyük başarılar elde etmeniz mümkün olacaktır. Kendinize uygun iş alanınız bulmakta zorlanıyorsanız, hobilerinizi, eğilimlerinizi, aldığınız eğitimleri referans alabilirsiniz. Bu referanslar size yeni meslek alanları oluşturacak ve beraberinde birçok alternatifler birlikte çeşitli imkanlar sağlayacaktır.

Teknolojiyle yakından ilgileniyor ve dünyadaki gelişmeleri takip ediyorsanız, bu size oldukça büyük bir keyif veriyorsa bu alanda sunulmuş olan çok sayıda iş imkanından da haberiniz vardır. Bilişim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren firmaları araştırabilir ve kendinizi gelitşirebileceğiniz kurumların bünyelerinde çalışma hayatına dahil olabilirsiniz. Bu konuda sarfetmiş olduğunuz her çaba, dahil olmuş olduğunuz her oluşum sizin için bir tecrübe olarak artı değer kazandıracaktır. Bu tecrübeler neticesinde büyük hedefe ulaşabilir ve keyif alarak yapmakta olduğunuz işte ilerleyebilirsiniz. Girmiş olduğunuz her işte büyük paralar kazanmak zorunda değilsiniz. Unutmayın ki büyük başarılar, çok çalışmanın, sabrın ve tecrübenin süzgecinden geçerek kazanılmaktadır.

Eğitim alanında kendinizi verimli hissediyorsanız, Bu alanda gerekli eğitimleri alabilir ve başarılı olduğunuz branşta bir eğitmen olarak meslek hayatına dahil olabilirsiniz. Resim, müzik, spor, sinema, Edebiyat, teknoloji, radyo-televizyon ve daha birçok meslek alanında kendinizi başarılı hissediyor olabilirsiniz. Bu başarınızı göz ardı etmeden, keyif alabileceğiniz, sizi mutlu edecek alanlara yönelmeniz gerekmektedir. Böylelikle bu alanlarla ilgili iş ilanlarını takip edebilir ve sizin için en uygun iş ilanına başvuruda bulunarak, gerekli sınavlara girerek, gerekli elemelerden geçerek kendinize uygun işe sahip olabilirsiniz. Unutmayın ki keyif almadan icra etmekte olduğunuz hiçbir meslek, size uzun vadede başarı getirmeyecektir. Daima mutlu olduğunuz işin peşinden gidin ve hayallerinizi ertelemeyin…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar