Ana SayfaMakalelerKendime Uygun Mesleği Nasıl Seçerim?

Kendime Uygun Mesleği Nasıl Seçerim?

Doğduğumuz andan itibaren çevre koşullarıyla ve genetik kodla birlikte bir karakter oluştururuz. Sahip olduğumuz özellikler bizi biricik ve eşsiz kılar. Zamanla ilgi alanlarımız netleşir ve meslek seçim zamanımız gelir çatar. Peki, kendime uygun mesleği nasıl seçerim? dediğinizi duyar gibiyim.

Meslek seçimi; hayatımızın en önemli kararlarındandır. Bir meslek seçmez bir hayat biçimi seçeriz. Tüm hayat şeklimiz yaptığımız işe göre şekillenir çünkü zamanımızın çoğu yaptığımız işte geçmektedir. Bu önemli zamanı nasıl geçireceğimizi seçmek de bir hayli önem kazanır. Meslek seçiminde göz önünde bulunduracağımız birçok husus vardır.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle seçimlerimizi yaparken yetenek, ilgi alanları hobiler ve beceriler değerlendirilmelidir. Kendimizi iyi tanıyıp ona göre bir yönelim sağlanmalıdır. Gelişmiş ilgi alanları ve mesleki testler işimizi kolaylaştırmaktadır.

Kişisel farkındalığımız gelişmiş olmalıdır. Meslek seçimlerinde gençlerin aklı bir hayli karışıktır. Aile ve çevre baskısı, para kazandıran mesleklere yoğunlaşma, iş olanağı gibi unsurlar doğru düşünmeyi engeller. Biz ne kadar sosyal varlıklar olsak da iş seçimi öznel bir karardır ve hayatımızın rotasını belirler. Bu sebepleri değerlendirip farkında olarak kendi isteklerimizi ortaya koymalıyız.

Meslek yönelim noktamız alacağımız eğitimden geçer. Seçeceğimiz bölümü önceden iyice araştırmamız okula başladığımızda bizi kötü sürprizlerden korur. Günümüzde gençler yeterince araştırmadan girdikleri okullarda beklentilerine uymayan eğitimle karşılaştıklarında hayal kırıklığına uğrayabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılamamak için iyi bir araştırma sürecinden geçilmelidir.

Seçilecek meslek erbabının yanında bir gün geçirmek, seçtiğimiz meslek ile ilgili en doğru ve gerçek bilgiyi bize sağlar. Bu deneme bize o işe uygun olup olmadığımızı, net bir şekilde gösterir.

İş seçmek belirtmiş olduğumuz gibi bir hayat seçmeye denktir. Günlük getirileri göze alıp ömrümüzü mutsuz bir işte heba etmemek için aklı başında davranmalı ve sevdiğimiz alanlarda kendimizi geliştirmeliyiz. Her birimiz eşsiz olarak dünyadayız ve bize düşen yeteneklerimizle varız. Bir balıksanız eğer uçamazsınız ama yüzebilirsiniz. Bir kuşsanız eğer yüzemezsiniz belki ama uçarsınız. Bütün bunlar eşsiz güzelliklerdir ve bizi biz yapar. Meslek seçimlerimizde tüm bu biricik özelliklerimize kulak vererek kendimiz olarak sevdiğimiz işe yönelmeliyiz. Elbette bu söylenilenlerin bir günde farkında olamayız. Zaten hayat sabit bir oluşum değildir. Durduğu yerde durmaz. Akar, geçer, değişir değiştirir. Zamanla fikirler olgunlaşır. Kalbinizden geçen severek, isteyerek merakla yaptığınız bir işin geri dönüşü de sizi o denli tatmin edecektir. Sanıldığının aksine para kazanmak çok çalışılarak belli mesleklere yönelmekten ziyade severek yaptığınız işlerle gelir.

Konuya Benzer İş İlanları

İstanbul iş ilanları
Çağrı merkezi müşteri temsilcisi iş ilanları
Pazarlama elemanı iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar