Ana SayfaMakalelerFreelance Çalışın! Bu Sektörde İşe Gitmek Yok!

Freelance Çalışın! Bu Sektörde İşe Gitmek Yok!

Çalışma hayatında devrim niteliğinde görülen yeni bir dönem başladı. Çalışan ve işveren için olumlu-olumsuz yönleri bulunan bu yeni çalışma stilinin bütün yönlerini sizler için araştırdık. Birçok kişi kendine zaman ayırabildiği ve günün erken saatinde yollara düşmediği için freelance çalışmadan memnunken, geri kalan kesim çalışma prensiplerine uygun görmüyor. Tecrübe ve profesyonellik isteyen bu yeni sektöre ilgi ise büyük.

Freelance Çalışma Nedir?

İşyerine gitmenin gerekli olmadığı, evlerinizden ya da internetin olduğu her yerden çalışabildiğiniz çalışma sistemine özellikle metropolde yaşayan birçok kişi büyük ilgi gösteriyor. Gündelik işlerinizi kolaylıkla halledebileceğiniz hatta isterseniz bir cafede arkadaşlarınızla otururken yapabileceğiniz bu yeni iş alanının dezavantajları da yok değil.

Freelance Çalışmanın Zorlukları

Duyulduğu ilk an, özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanların, trafik sorunun olmadığı ve kişisel işlerin rahatlıkla yapılacağını düşündüğü bu yeni iş sektörünün zor yanları da yok değil. Freelance çalışırken öncelikli koşul gereksiz harcamalardan kaçınmak ve kendi çevrenizi oluşturmak. Bu sektörde yeni iseniz kendinizi garantiye almadan bütçenizi aşacak harcamalar size zarar olarak geri dönecektir. Freelance çalışmak zaman ve tecrübe gerektirir. Bir anda çok yüksek kazançlar elde etmek elbette mümkün ama aksi bir durumda pes etmek doğru bir karar olmayacaktır.

Ev Ortamında İşe Odaklanmak Mümkün Mü?

Özellikle kadınların freelance çalışmaya ilgisi erkeklere oranla daha yüksek. Doğum yapan ya da kendine vakit ayırmayı düşünen bununla beraber ekonomik gücünü kaybetmek istemeyen kadınların tercih ettiği bu sektörün bir zorluğu da evde yapılması gereken işler. Evden para kazanmak terimi bütün kadınları cezp etse de evde yapılacak iş ve gündelik koşuşturmada çalışacağınız işe odaklanmak kolay değil. Sistematik olarak çalışan ve program oluşturan kişilerin çalışma hayatına devam etmeleri elbette ki mümkün. Ancak ne de olsa evdeyim denilerek bütün işlerin kolayca yapılacağı düşüncesi beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Sistematik ve Planlı Çalışmak Önemli!

Freelance çalışmak için gerekli portföyü oluşturdunuz ve birden fazla şirket ile görüşme sağladınız. Freelance demek düzensiz çalışmak demek değildir. İyi bir şekilde organize olmayı gerektiren bu sektörde birden fazla işte çalışacaksınız düzenli ve programlı olarak ilerlemek zorundasınız. Biriken işlerin yetişmemesi demek işverenle sorun yaşamanız demek. İşlerinizi zamanında yetiştiremediğiniz için ödemelerinizi zamanında alamazsınız ve çalışmanız bir anlamı kalmamış olur. Freelance çalışma büyük bir ciddiyet ister. Alınan işlerinin zamanında ve profesyonel bir şekilde teslim edilmesi kalitenizi arttıracaktır.

Sigorta ve Yemeği Unutun

Evet, freelance çalışmanın en büyük dezavantajlarından biri de sosyal güvenlik hakkınızın olmaması ve yemek gelirinin yok olması. Evinizden serbest çalışma şeklinde atıldığınız bu sektörde sigorta primi yatırılmadığı gibi yemek masrafı gibi bir mevla karşılanmaz. Belirli bir yaşa geldikten sonra devlet tarafından maaş almak ve sağlık imkânlarından yararlanmak için gerekli olan sigorta geleneği bu iş alanında yok oluyor.

Garantisi Yok!

Freelance çalışmanın en zor yönüne geldik, garantisi olmayan bir sektör. Serbest çalışma sektörüne adım atmak isteyen birçok kişi yasal prosedür ve anlaşma olmadığı için parasal sorun yaşamaktan korkuyor. Sözlü ve güven prensibiyle çalışılan iş alanında karşılıklı güveni oturtmak oldukça güç. Sadece çalışanın değil, işverenin de zorlandığı durumlar var. Uzağında olan ve kontrolünde bulunmayan elemanın işini baştan savarak yapmasının önüne geçemeyen işveren işlerinin aksaması gibi bir durumla karşılaşabiliyor. Freelance iş alanı gerekli yasal prosedür ve güvencenin alınması ile birçok kişiye istihdam sağlayabilecek geniş bir iş kolu. Bunun için karşılıklı güven ve anlaşmaların yapılması, sektörün kurumsallaşması oldukça önemli. 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar