Ana SayfaMakalelerEkonominin Mesleklere Etkisi Nelerdir?

Ekonominin Mesleklere Etkisi Nelerdir?

Ekonominin mesleklere etkisi nelerdir? Ekonomi ile meslek grupları arasında nasıl bir bağ olabilir diye düşünebilirsiniz. Ekonomi bir toplumun bir devletin temelini oluşturur. Elbette ekonomide yaşanan sorunlarda mesleklere etki edebilmektedir. Şöyle düşünün? Ekonomi yüzünden değil inşaat tek bir çivi bile çakılamayan bir ülkede bir mühendis, mimar, şantiye şefi, inşaatlar için tedarik üretim yapan firmaların ki bunlar; pvc pencere, asansör, çimento, araç, tuğla, halı v.s…

Görüldüğü üzere ekonomide yaşanacak olan küçük bir kırılma noktası tüm döngüyü zincirleme etkisi altına almaktadır. Ekonominin mesleklere etkisi bu kadar bariz görünürken, nasıl bir meslek icra edebileceğimiz sorusunun yanıtını da aramak gerekmektedir. Ancak bu durumda kendi mesleğimizi bile bazen zor seçebiliyoruz. Yani yaşam koşulları bitirdiğiniz üniversite, alan ve bölümde sevdiğiniz mesleği icra etmenize olanak tanımamaktadır. Bu yüzden meslekler üzerinde yani mesleğimizi icra ederken birden çok etkenin olduğunu vurgulamamızda fayda vardır.

Günümüzde pek çok birey yaptığı işten keyif alamamaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında işyerlerinde ilkel yöneticiler ve mobbing yapan iş sahipleridir. Ancak tüm bu bilinenlere rağmen çalışan kişilerin mesleklerinde kırılma noktası ekonomi ile doğrudan örtüşmektedir. Ekonominin etkisinden kurtulmak için yapılması gereken belli başlı bir kural yoktur. Dünyanın krize girmesi, ekonominin çökmesinde çalışanların pek bir payı yoktur. Zamanla aldığı ücretin yarısına çalışan meslek sahipleri, ilerleyen dönemlerde tamamen asıl mesleklerini bırakıp farklı yönlere yönelebilmektedirler.

Çare olarak birbirinden farklı konularda uzmanlık gerektiren işlerde çalışmanın doğrudan bir avantaj getireceği ise bir yanılgıdır. Pek çok işten anlamak bazen bildiğiniz işi bile yapamama durumlarına gebe olmaktadır. Ekonominin getirdiği problemler bazen maaş skalasını da değiştirmektedir. Ancak bu tüm meslekleri etkilememektedir. Sağlık alanı, Gıda Alanı ve buna benzer diğer sektörlerde bazı durumlarda etkilenme yaşanamayabiliyor.

Ekonominin dalgaları ve ucuza çalıştırmak isteyen işverenler için yapılması gereken dik durmaktır. Ucuza çalışmak, çalışmamaktan iyi değildir. Bir mesleğin piyasasının düşürülmesi kendi ekonominize darbe vurmaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar