Ana SayfaMakalelerDoğru CV Oluşturmak!

Doğru CV Oluşturmak!

Doğru CV oluşturmak iş bulmanın en önemli aşamasıdır. CV oluşturmakta ki amacımız; en basit yönüyle karşımızda, bizimle direk iletişime geçmemiş işverene kendimizi net ve açık bir şekilde anlatabilmektir. Hazırladığımız özgeçmişler bir nevi bizim reklamımızı yapan aracılardır. Oluşturduğumuz CV’ler ne denli başarılı olursa, karşı tarafa o denli etkileyici bir profil sunabiliriz.

Genellikle iş arayanlar CV oluştururken baştan savma, bir zorunluluğu yerine getirir gibi davranırlar. Hâlbuki bu, iş arayan kişinin arzusuyla çelişmektedir. İş arayan kendine uygun, yeteneklerini gösterebileceği, hayatını idame ettirecek işi, teoride isterken, pratik olarak bunu gerçekleştiremez. Belki de kendisine en uygun iş fırsatı doğru hazırlanılmamış bir CV sebebiyle elinden kaçıp gider. Doğru CV oluştururken göz önünde bulunduracağımız bazı noktalar vardır.

CV Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

İletişim Bilgileri

Özgeçmişte yer alan ad, soyad, iletişim bilgileri zorunlu ve bize ulaşılması için aracılık eder. Doğru ve eksiksiz doldurmamız mühimdir.

Ön Yazı

Ön yazı CV’nin özeti değildir. Kısa ve akıcı olmalıdır. Birinci elden kendimizi anlattığımız için sade bir dil kullanılmalı anlaşılır olmalıdır. Ön yazı da hedeflerimizi, işe karşı ne kadar istekli olduğumuzu samimi bir dille anlatabilirsek iş arayana karşı etkili bir izlenim bırakabiliriz.

Fotoğraf

Çoğu firma fotoğrafsız bir özgeçmişi kale almamaktadır. Özgeçmişinizin dikkate alınması için fotoğraf bir hayli önem arz etmektedir. Özgeçmişe konulacak fotoğraflar belirli bir ciddiyete tabi olup, arka plan çok dikkat çekici olmamalıdır.

Referans

Özgeçmişte referans bilgileri genellikle çok fazla önemsenmeyen kısımlardandır fakat İşverenler bu alanı fazlasıyla önemserler. Referans bilgilerini vereceğimiz kişinin kurumsal numara ve adreslerini vermek daha uygun olacaktır.

Hobiler

Özgeçmişlerde hobiler hep aynı yazılmaktadır. Sizi diğerlerinden ayıracak olan spesifik ilgi alanlarıdır. Müzik dinlemek, film izlemek, kitap okumak gibi genel tanımlar dışında kendi özel ilgi alanlarınız CV’nizi nitelikli hale getirecektir.

Doğru cv hazırlamak iş aramanın en başat koşullarındandır. CV’lerinizi belirttiğimiz hususlara göre hazırladığınızda, birçok kişiden ayrılacak işveren tarafından, daha kolay fark edilecek ve doğru işe ulaşabileceksiniz.

Konuya Benzer İş İlanları

Ankara iş ilanları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar