Ana SayfaMakalelerZamanı Yönetemiyor Musunuz?

Zamanı Yönetemiyor Musunuz?

xZaman Yönetimi
Zaman yönetimi başlı başına oldukça önemli bir olgudur. Günlük hayatımızda da planlı yaşamayan, işlerini bir tülü yetiştiremeyen, sürekli bir yere koşuşturmakta olan insanları görürüz. Kimi ailemiz içinde, kimisi iş yerimizde bulunan bu insanlar zamanı bir türlü dengeleyemedikleri için sürekli sorun yaşamak zorunda kalıyorlar. Siz de zaman yönetimini doğru uygulayamayanlardan iseniz bu önerileri dikkate alabilirsiniz.
Planlayın
Her şeyi yaptığınızı düşünüyor ancak bir türlü işlerin altından kalkamıyorsunuz. Her şey üstünüze gelirken, zaman hızla akıp geçiyor ve işler üst üste yığılıyor. Çaresiz hissediyor fakat bir türlü çözüm bulamıyorsunuz.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey; planlamak. İşlerinizi listeleyin. Rutin işlerinizden en ufak detaya kadar her şeyi listeye yazın. Bu işlemin ardından, çalışma gün ve saatlerinize istinaden hepsini sınıflandırın. En çok yapmayı sevdiğiniz işleri sabah ilk bir saat ve akşam son bir saatlik zaman dilimine alabilirsiniz. Geri kalan saatleri de, gerçekten işin yapılma süresine uygun bir şekilde, hayalci olmadan, uygulanabilir bir saat şeması haline getirin. Bu uygulamayı yaparak, işlerinizi gerçekçi zamana yaymış, üst üste yığılmasını engelleyerek, gereksiz detaylarla uğraşmaktan kurtulmuş ve işlerin gözünüzde büyümesini engellemiş olursunuz.
Zihninizde Şekillendirin

Planlamanız hazır durumda ama hala bazı işleri yetiştirmekte zorluk çekiyorsunuz. Bir an ne yapacağınızı bilemez bir halde bekliyor ve zaman kaybederek, zaman çizelgenizden uzaklaşıyorsunuz. Bunun önüne geçebilmek için, işlerinizi zihninizde şekillendirin. Bir plan çizerken, o iş hakkında da beyin fırtınası yapın ve işin yürüyüş biçimini zihninizde konumlandırın. Örneğin ertesi sabah bir toplantı varsa, toplantı notlarını bir önceki günden hazırlayarak, ertesi gün için kendinize bir fikir oluşturun ve hazırlıksız yakalanarak vakit kaybetmeyin.
İşveren Açısından

Unutmayın ki zaman yönetimi işveren açısından önemlidir. Çalışanının doğru şekilde zamanı yönetmesi, hem işlerin düzgün bir şekilde ilerlemesine hem de hızlı olmasına yardımcı olur.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkanlar

Son Yorumlar