Zaman ve Planlama

0

Zaman her ne kadar bireyler için ilk algıda uzun bir süreçmiş gibi gelse de, uzun bir vaktin uykuya ayrıldığını düşündüğümüzde aslında hızlıca akan bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Hele ki bir işte çalışıyorsak ve hızlı bir yaşamamız varsa, vaktin hızla aktığını ve geçip gittiğini görmek mümkün. Burada ise o aslında kısacıkmış gibi gelen vaktin planlamasını yapmak gündeme geliyor.  Eğer doğru bir planlama yapabiliyorsanız, sizin için her şey daha kolay olabilir. Hayatınızda zaman yönetimi konusunda ne kadar başarılıp olup olmadığınızı araştırmak ve bu konuda kendinize objektif olmak ise, başlıca görevlerinizden olmalıdır.

zaman ve planlama

Planlama insanın hayatında her anlamda olması gereken adımların başında gelmektedir. Aslında planlama yaparak hayata bakmak, birçok şeyin adım adım ilerlemesine ve doğru şekilde adımlar atılmasına olanak tanır. Tabii hayatın her alanını planlamak insanı yoracak ve sıkıcı olacaktır. Bazı şeyleri akışına bırakmak ve spontane bir şekilde gelişmesini izlemek daha iyi ve motive edici olacaktır ancak dediğim gibi bu bazı alanlar için geçerli olmalıdır. Planlı yaşamak düzeni getirir ve insanların bir süreç içerisinde kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Özellikle yaşamında bir yerlere yetişmeye zorlanıyor, günün birçok anında acaba şimdi hangi işi yapsam diyen düşünüyor ya da bir iş yapma sürecinde zamanı yetiştiremediğinizi düşünüyorsanız işte siz tam anlamıyla planlama yapması gereken kişilerdensiniz.

Planlama yapmak bireylerin zaman yönetimi yapmasına da olanak verecektir. Özellikle hayatında belli bir süreyi ne yapacağım diye düşünen bireylerin planlama yapması, zamanın istenildiği gibi harcanmasını sağlar.

Zaman değerlidir ancak fark etmeden hızla akabilir. Bu nedenle zamana ayak uydurmak gerekir. Eğer zamana ayak uydurmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız hayatınızı planlamalısınız. Bu hayatınızın her alanı için geçerli olacaktır. İş ararken, iş bulma aşamasında, iş ortamında, aile yaşantınızda yani kısaca aklınıza gelebilecek her alanda zaman yönetimi oldukça önemlidir. Planlama yapmaksa mutlaka bu konuda sıkıntı yaşayanların yapması gereken adımların başında gelir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak