Yeteneklerimizin Ne Kadar Farkındayız?

0

yetenekİnsanoğlu yaradılışı ve tabiatı gereği her canlı gibi doğar, büyür ve beklene son tabi ki ölür. Çünkü bu düzen canlılar için kaçınılmaz bir son. Acaba bu süre zarfında insanlar yeteneklerini keşfedebiliyor mudur?

İnsanları yeryüzünde diğer canlı ve nesnelerden ayıran en önemli faktör, akıl ve zekadır. Öte yandan hayvanlar içgüdüseldir. İçgüdüleriyle hareket ederler. Standart ve dar bir alana hükmederler. Ama insanlar düşünme algıda seçicilik, duygusallık, sevinç, hırs gibi özelliklerle donatılmıştır. Çoğu insan tarihin tozlu raflarından itibaren gerçek yeteneklerinin keşfine varamadan ölmüştür. Yeteneklerinin farkına varan kişileri ise toplum ilk etapta kabullenmemiştir.

İnsanların yeteneklerini keşfedememesinde rol oynayan en büyük etken şüphesiz içinde yaşadığı toplumdur. Baskıcı bir topluda büyüyen bir birey ile özgür şartlarda baskı olmadan yaşayan bir bireyin arasında elbette uçurumlar olacaktır. Tembel toplumlarda birçok birey aile baskısı ve sosyal olaylar nedeniyle yeteneklerinin farkına varmadan bu dünyadan uçup gider. Genel olarak dünya nüfusuna baktığımızda bireyler asalak olarak yaşamaya mahkum edilmiştir.

Peki birey yeteneklerinin nasıl farkında olabilir? Her başarının bir sihirli iksiri mi var? Yoksa masallar diyarında perilerin gelip sihirli değneğiyle bize dokunmasını mı bekliyoruz? Eğer bu beklenti içindeysek o zaman bazı hususları yeniden gözden geçirmemizde fayda var.

Hadisemiz bu ya! Hani bir gün asaletli ve ihtişam dolu kartalın yuvasından bir yumurta kuluçkada olan bir tavuğun yumurtalarıyla karışır. İşte asıl hikayemizde burada başlar ya! Gel zaman git zaman kuluçka dönemi evrelerini doldurur, yumurta kabukları çatlar ve tüm minik civcivler gibi kartal yavrusu da minik civcivlerle dünyaya merhaba demeye başlar. Her gün gökyüzüne ufka bakan kartal, kanatlılar arasında asla uçamayacağına inanarak gökyüzünde derin hayallere dalar. Kartal yavrusu tıpkı bazı insanlar gibi uçma yeteneğinin farkında olsaydı hayatında her şey değişebilirdi. Gökyüzünün maviliğini, kayalıkları, okyanusları ve dış dünyada merak ettiği her şeye ulaşabilirdi aslında.

Belki de siz de yaşadığınız toplumun içinde henüz yeteneklerini keşfedememiş olabilirsiniz. İnsanlar toplumdan sıyrılıp kendi yeteneklerini keşfettiği taktirde ulaşamayacağı şey yoktur.

Şimdi yeteneklerinizi yeniden keşfetmeye, yeniden gözden geçirmeye ne dersiniz?

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak