Yapabilirim Çünkü Kendime Güveniyorum

0

Son zamanlarda iş ilanlarını incelediniz mi? Şu meşhur dış görünümünüze özen gösterin kriterinin yanı sıra en çok karşımıza çıkan bir diğer kriterde “özgüveni yüksek, kendine güvenen” kriteri.

Özgüven nedir? Özgüven kişinin kendi gücüne inanarak, kendini tanıyarak, kendini gerçekleştirme yolunda yeterli olma duygusunu hissetmesidir. Ben yapabilirim diyebilmesi. Toplum içinde ve verilen görevleri gerçekleştirmede omuzları dik ve kendine inanan bir profil çizmesidir. Kendine özgüveni olan bir birey kendini ve yaşamayı da sever. Kendisini kabul edip sevebilen insan başkalarını da sevebilir. Dolayısıyla sosyalleşme sürecinde de, iş hayatında da başarılı olur.

Özgüveni gelişmemiş bireylin topluluk içinde, kendilerine bir görev verildiğinde ya da karşılarına üstesinden gelmesi gereken bir durum çıktığında, bu durumdan kaçış yollarını araması olasıdır. Özgüven eksikliğinin beraberinde getirdiği başarısızlık duygusunu yaşamamak için bu çeşit riskli durumlardan genellikle uzak dururlar.
Japonya’da bir savaş sırasında Japon bir komutan askerlerinin sayısının düşmanlarınkine kıyasla çok daha az olmasına rağmen saldırıya geçmeye karar verir. Ordusunun kazanacağına olan güveni tamdır. Ancak, askerleri zafer konusunda oldukça kaygılıdır, savaşmak istemezler. Savaş alanına doğru ilerlerken, yol kenarındaki bir tapınakta durup hep birlikte dua ederler. Daha sonra komutan cebinden bozuk para çıkararak “Şimdi yazı-tura atacağız. Eğer tura gelirse, biz kazanacağız, ama eğer yazı gelirse kaybedeceğiz, kaderimiz böylece ortaya çıkacak” der.

Bozuk parayı havaya atar ve herkes sabırsızca paranın yere düşmesini bekler. Tura gelmiştir. Askerler çok sevinirler; kendilerine olan güvenlerini toplamışlardır. Bu coşkuyla düşmana saldırır ve savaşı kazanırlar. Bir süre sonra yüzbaşı komutanının yanına gelerek onun kehanetini takdir edercesine, “Kimse kaderi değiştiremez” der. Bunun üzerine “Haklısın” der komutan, iki tarafı da –tura- olan parayı göstererek!

Hepimiz hayatımızda bu tür zor ve karar verilmesi gereken durumlarla karşı karşıya gelmişizdir. Karar vermemiz için bizi yönlendirecek, içimizde ki potansiyeli açığa çıkaracak bir güç ararız. Oysaki bu güç içimizde ki özgüvendir.

‘Motive olmak için kendinize güvenmelisiniz. Kendinize siz inanırsanız, başkaları da inanır.’ George Shinn

Kişi Kendi Kendine Özgüvenini Nasıl Geliştirebilir?

Öncelikle insan kendisini sevmeli ve kabul etmelidir, bunu yapmayı öğrenmelidir. Başarısızlıkların olmasının doğal ama sayısının azaltılabilir olmasının bireyin elinde olduğu gerçeği kavranmalıdır. Başarısızlık diye görülen olay çaba ve gayretle iyileştirilebilir. Bu şartları sağlayan insan kendi gücüne yani içsel kaynaklarına güvenerek ‘ben yapabilirim’, ‘başarabilirim’ düşüncesiyle özgüvenini artırabilir. Söz konusu işi birisi yapabiliyorsa, bunu sizde yapabilirsiniz. Kullanılmadığı sürece hiçbir anlam ifade etmeyen kişisel potansiyel kendisini özgüven ile dışa vurur. Geçmişte başaramadıklarımızı tekrar özgüvenimize inanarak denersek başardığımızı görürüz. Yeter ki ‘ben yapamam’ çaresizliğine düşmeyin.

Özgüveninizi geliştirmek için;

Risk almak gerek: Kaybetmek korkusu ile fırsatları değerlendirmemeyi bırakın. O fırsatı deneyin ve öğrenin. Kaybetmenin de kazanmak gibi garantisi yoktur.

Kendinizi sevin: Kendinizi sevdiğiniz süre kendinizi duygusal olarak güvenden hissederseniz. Duygusal güven burada en önemli noktadır.

Hedef koyun: İşlerinizde gerçekçi ve net hedefler belirleyip başarmanız kendinizi önemsemenizi sağlar.

Kendinizi iyi ifade edin: Kendini karşı tarafa anlatırken yada bir durumu açıklarken iyi ifade etmenin verdiği keyfi hiçbir iletişimde bulamazsınız sanırım.

Kendinizle konuşun: Kendinizi önce kendiniz dinlemelisiniz. Ne hissediyor, ne istiyor sorun kendinize. Bu nasıl başarıya ulaşabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

İstediğinizi işi alabilmeniz, iş görüşmesinde başarılı olabilmeniz ve başarılı bir iş hayatı sürebilmeniz için eğitimlerinizin yanı sıra en büyük anahtarınız özgüveninizdir. Kendinize inanın ve başarın!

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak