Üretim Planlama Uzmanı

0

Üretim planlama amaç olarak , firmaların ticari faaliyetleri kapsamında en verimli şekilde kar sağlanacak şekilde , şirket içerisinde ve şirket dışında oluşan malzeme üretim sürecine bağlı olan planlamaların yapılması ve şirketin gelecekteki hedeflerinin belirlenmesi görevlerini üstlenen bir departmandır. Üretim planlama uzmanları firmaların ileriki dönemlerde nasıl bir yol izleyeceği, orta ve uzun vadede hedeflerinin ne olacağı ile ilgili görevler üstlenmektedir.

Firmalar özellikle küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamında gelecekte ne gibi riskler ile karşılaşabileceklerini bilememektedir. Bu nedenle üretim planlama uzmanları istihdam ederek gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri minimuma indirmek istemektedirler. Üretim planlama uzmanları üretilmesi düşünülen ürünlerin hangi üretim şekillerinde ne kadar ve ne amaçla üretileceğine karar verebilirler.

Firmalar gelecekte olası riskleri minimuma indirmek için nitelikli üretim pazarlama uzmanı ihtiyacı duymaktadırlar. Bu ihtiyaçları için iş bul içerisinde verecekler üretim planlama iş ilanları ile kolayca giderebilmektedirler.

Üretim planlama uzmanı olarak istihdam edilmek istenen bireylerde genel olarak üst düzey akademik bilgi, ileriyi görebilme, analitik düşünebilme, risk alabilme gibi özellikler aranmaktadır. Üretim planlama uzmanlarının çalışma ortamları ofis içerisinde olabileceği gibi, fabrika atölye gibi üretim yapılan tesisler içerisinde de olabilmektedir. Üretim planlama uzmanları işlerini yürütürken firmalar, müşteriler, mühendisler ve diğer çalışanlar ile iletişim içerisinde olabilmektedirler.

Üretim planlama uzmanı olabilmek için bu mesleğe dair bir eğitim almak gerekmektedir. Mesleğe dair eğitim üniversitelern iktisat, mühendislik gibi farklı disiplin dallarında verilebilmektedir.

Üretim planlama uzmanları mesleğe yeni başladıklarında ortalama olarak 2 3 asgari ücret kadar maaş alabilmektedir. Meslek içerisinde yükselme olanakları bulunmaktadır ve terfi eden bireyler bağlı oldukları firmalar içerisinde yöneticilik pozisyonlarında istihdam edilebilmektedirler.  Yöneticilik pozisyonlarında çalışan üretim planlama uzmanları bağlı oldukları firmaların ücret politikalarına göre ortalama 6 7 asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak