Unutkanlık Nedenleri

0

İnsan beyni oldukça güçlü biyolojik bir bilgisayardır. Beyin yaşanmış en ufak olaydan, ezberlenen bir cümleye ya da numaraya kadar her şeyi kaydeder. Günümüzde halen beynin işlevselliği ve işleyişine dair araştırmalar yapılmaktadır.

Beynini ve hafızasını etkin olarak kullanan kişilerin diğer insanlardan farkı; beyinlerini nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeleridir.

Unutkanlık yaşayan bireylerin; yaşamış oldukları bu unutkanlık durumları bazı nedenlere dayanmaktadır. İşte unutkanlık ve hafıza sorununa yol açan 5 önemli neden;

1. Kötü belleğin birinci nedeni dikkatsiz olmaktır. Odaklanma konusunda zayıf olmak, dikkatsiz yaşamayı alışkanlık haline getirmek kötü bir hafızanın ilk nedenlerindendir. Düşünceyi yoğunlaştırabilen insanlar bilgileri zihinlerine kazırlar. Dikkat edilmeden yazılmış bilgiler buğulu bir cama yazılmış gibi bir süre sonra silinir.

2. Kötü belleğin ikinci nedeni kişideki özgüvenin az olmasıdır. Kendine güveni az olan kişiler, hafızalarına da güven duymazlar.

3. Yetersiz hafızanın üçüncü nedeni de önem vermemektir. Beyinde unutulan bilgiler, çoğu zaman kişi tarafından önemsenmeyen ve üzerinde durulmayan bilgiler olacaktır.

4. Hafızaya alınacak bilgilerin doğru şekilde kaydedilmemesi de kötü bir hafızanın temellerindedir. Etkili akılda tutma teknikleri ile hafızanızın sürelerini ciddi derecede arttırabilirsiniz.

5. İnsan hafızası ancak düzenli tekrarlanırsa ayakta kalabilir. Beyin tekrarlanmayan bilgileri belirli bir süre sonunda geri plana itecek ve unutacaktır. Hayatınızda önem taşıyan her şeyi not alarak ve hafızanızı tazeleyerek bilgilerin güncelliğini koruyabilirsiniz.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak