Son Dönemin Mülakat Yöntemi: Online Mülakat

0

online-mulakat-yontemiSon yıllarda büyük iş fırsatları sadece yaşadığımız ilde veya çevre illerde aranmıyor. Kilometrelerce uzaklarda bile olsa uygun iş ilanlarına başvuru yapmak elbette herkesin hakkı. Fakat işe alınıp alınmayacağımızın belli bile olmadığı bir şehre, sadece mülakat için gitmek ve dönmek ne yazık ki bazen pahalıya patlayabiliyor. İşverenler de aradığı niteliklerdeki elemanı sadece şirketin bulunduğu ilde değil, ülke genelinde aramak istiyor. Onlar için uygun aday belki de çok uzakta olabilir. İşte bu noktada da devreye son dönemin mülakat yöntemi online mülakatlar giriyor. Birbirinden uzakta olan iş arayanlarla işverenleri ortak noktada buluşturan yeni mülakat sistemi internet üzerinden yapılan online mülakatlardır.

Online mülakat, internet üzerinden kamera yardımıyla yapılan sesli ve görüntülü konuşmadır. İstanbul’dan bir iş arayan, Erzurum’daki bir firmanın mülakatına evinden veya dilediği mekandan online olarak katılabilir. Sistem yine aynı şekilde sürmektedir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olsa da online mülakatın normalden farkı yok gibidir. Özgeçmişlerle yapılan başvurulara firmalar dönmekte ve yine randevu sistemi ile online mülakatın zamanı belirlenmektedir.

Online mülakat daveti aldıysanız ilk önce yapmanız gereken bilgisayarınızın bu görüntülü konuşmayı destekleyip desteklemeyeceğidir. Eğer desteklemiyorsa herhangi bir internet cafe üzerinden de bu görüşmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantınızın mülakat esnasında kopmamasına dikkat etmelisiniz. Önceden bir arkadaşınız ile ışık, görüntü, ses kalitesini ölçmek adına deneme yapabilirsiniz. Ayrıca tıpkı normal mülakata gider gibi giyinmelisiniz. Çünkü kamerada bedeniniz görünecektir. Ayağa kalkma durumunuzun da olabileceğini düşünüp asla eşofmanla, pijamayla mülakata katılmayın.  Arka planın dağınık olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca arka fonda gürültü, müzik sesi de olmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise mülakat esnasında ekrana değil kameraya bakmalısınız. Göz kontağını ancak kamera merceğine bakarak kurabilirsiniz.

İşe girme sürecinde yapılan normal mülakatlardan sadece fiziki olarak farkı olan online mülakatlarda da sorulan sorulara özenle cevap vermelisiniz. Mülakat başlama sürecinden en az 5-10 dakika önce tüm bağlantı ve görüntü ayarlarını tamamlamış olmalısınız. Cep telefonunuzu veya ev telefonunuzu sessize almalısınız.  Tüm bunları yaparsanız online mülakatınız yüz yüze geçen mülakatlar gibi başarılı geçecektir. Çoğu kişi başvurduğu iş için yapılan mülakatlarda yüz yüze görüşülecek kişilerin daha şanslı olduğunu düşünür. Fakat firma, online mülakat seçeneğini sunduysa yüz yüze gerçekleştirilen mülakatlarla eşit bir şekilde değerlendirilirsiniz. Üstelik kısa süreli bir görüşme için saatlerce uzakta olan başka bir şehre de gitmemiş olursunuz.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak