Sınıf Öğretmeni

0

sinir ogretmeniSınıf öğretmeni kimdir? Sınıf öğretmeni, öğrencilerin aile ve ana sınıfından sonra gerek ders olarak gerek de hayata dair eğitim aldıkları kişidir. Dolayısı ile aile ve ana sınıfı öğretmeninden sonra öğrencilerin hayatına şekil veren kişi de sınıf öğretmenidir.

Eski yönetmeliğine göre 5 yıl iken şimdi ki yönetmeliğe göre 4 yıl boyunca sınıf öğretmeni öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre bilgileri aktarmak zorundadır. Bu yüzden bir sınıf öğretmeni, öğrencilerine daima örnek olmalı,temiz ve kendine bakmalı,sözel olarak ve matematiksel olarak düşünebilmeli,öğrencileri ile iletişiminin iyi olması, öğrencilerin duygularını analiz edebilmesi gerekmektedir. Çünkü; 6-10 yaş grubundaki çocuklar, çevrelerinde örnek alacakları birilerini ararlar.

Günün büyük bir çoğunluğunu sınıf öğretmenleri ile geçiren çocuklar, sınıf öğretmenlerinin davranışlarını örnek alırlar. Dolayısı ile sınıf öğretmenlerinin hal, tavır ve davranışları çok önemlidir.

Sınıf Öğretmeni Ne Yapar?

Sınıf öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak şöyledir;

  • Aylık yada haftalık planlar ile öğrencilerine vereceği dersleri ve eğitimleri önceden belirlemek.
  • Öğrenciler üzerinde gözlemlemelerde bulunmak ve değerlendirmek.
  • Öğrencilerin aileleri ile iletişim halinde kalmak.
  • Öğrencilerin eğitim yada sosyal hayatlarında ki problemler ile ilgili öğrencilere gizli ve birebir olarak rehberlik etmek.

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin;

Sınıf öğretmeni olabilmek için, lise mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavı(ÖSS)na girmek gerekmektedir.

Sınavı kazandıktan sonra ki, eğitim sürecinde ise, öğrencilere uygulanacak olan program ile aynıdır.

Eğitim bittikten sonra ise Kamu Personel Seçme Sınavı yani KPSS sınavına girerek, yeterli puanın da alınmasından sonra atanırlar. Puana göre atama otomatik bir sistem ile yapılmaktadır.

Sınıf Öğretmenleri çalışma alanları;

Sınıf öğretmenlerinin çalışma alanları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ilk öğretim okulları, yatılı bölge okulları ve benzeri  yerlerdir. Ayrıca, yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmak üzere, özel eğitim ve öğretim kurumlarında çalışabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak