Sertifika Programları

0

setifika-programiKariyer gelişiminize katkıda bulunmak amacıyla pek çok firma ve eğitim kurumu çeşitli alanlarda sertifika programları açmaktadır. Bunlardan bazıları ücretli, bazıları ücretsiz, bazıları ise internet üzerinden online olabilmektedir. Ülkemizde genellikle ücretli veya ücretsiz şekilde düzenlenen sertifika programlarına katılım fazlasıyla olsa da yavaş yavaş online programlara da ilgi artmıştır. Ayrıca yurtdışında düzenlenen sertifika programları da az da olsa ülkemizde tercih edilmektedir. Peki bu programlar gerçekten kariyer gelişimimize bir fayda sağlıyor mu?

Ülkemizde artık ne yazık ki bir üniversite bitirme yetkinliği çoğu zaman fayda sağlamıyor. Sertifika programları, yabancı dil, yüksek lisans, doktora gibi yeterliliği olan bireyler, firmalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çünkü aynı bölümden on binlerce mezunun olması, işe alım süreçlerinde, firmalar için çok geniş bir yelpaze olmaktadır. Bu durumda da başvuran kişi sayısını azaltmak ve daha nitelikli eleman alımı yapmak için firmalar yabancı dil, yüksek lisans, sertifika programları gibi filtrelemelere başvurmaktadır.

Sertifika programlarına başvurmak ve kabul edilmek, yüksek lisans veya doktora programlarına göre oldukça kolaydır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora programlarındaki gibi mülakatlar, dil yeterlilikleri, çok sınırlı kontenjan gibi nitelikler sertifika programlarında yoktur. Alımlar ya ücretsiz başvuru ile ya da belirli bir ücret ile olurken, kontenjan sayısı da olabildiğine fazladır. Bazıları iki yıl gibi uzun bir sürede olabilirken bazıları ise bir günlük olabilir. Üstelik bu programlar kariyerinize yön verdiği gibi, sizi binlerce adayın içinden öne plana çıkmanıza da vesile olur. Bu durumda da hem bir işiniz hem de başarılı bir iş hayatınız olur.

Sertifika programlarının gerekliliği anlaşıldıktan sonra karşımıza çıkan soru, iyi bir sertifika programının nasıl olması gerektiğidir? Belirttiğimiz gibi pek çok firma çeşitli alanlarda bu tarz programlar açmaktadır fakat bunlar gerçekten kariyerinize yön verebilecek nitelikte midir? İyi bir sertifika programı, işlediği konunun içeriğini iyi sınırlandırmalı, o alanda gerçekten iyi olan uzmanlar eşliğinde konuları aktarmalı, çok uzun veya çok kısa süreli olmamalı, sadece teorik bilgiyi değil pratikte de işinize yarar sağlayacak bilgilerle sizi aydınlatmalı.

Sertifika programlarına katılmak için, üniversitelerin internet sitelerinden sürekli eğitim merkezlerinin ilanlarını sık sık kontrol edebilir, büyük firmaların duyurularına bakabilir veya iş arama sitelerinden faydalanabilirsiniz. Unutmayın, dolu ve kaliteli bir özgeçmiş oluşturmanın başka bir yolu da sertifika programlarından geçmektedir.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak