Sekreter Olmak!

0

Bağlı oldukları firma içerisinde yöneticilerinin işlerini hafifletmek ile yükümlü olan ve yöneticilerinin belirli periyotlar ile yapacakları işlerin organize edilmesini sağlayan , yazışmalar ve dosyalama işlerini yürüten kişilerin yapmış oldukları mesleğe sekreterlik adı verilmektedir.

Sekreterlerin nitelikleri meslek içerisinde başarılarını da tetiklemektedir. Yabancı dil bilen insan ilişkileri kuvvetli bireylerin bu meslekte başarılı olmaları kaçınılmaz olmaktadır. Zaten sekreter iş ilanları incelendiğinde firmaların iyi bir sekreterde aradıkları temel özellikler arasında yabancı dil bilgisi ve sözlü ifade yetenekleri gelişmiş kişiler aradıkları görülmektedir.

Sekreterlik mesleğini benimsemiş bu mesleği yapmak isteyen bireyler için öncelikli olarak bu meslek hakkında eğitim sahibi olmaları gerekmektedir. Kişiler bu eğitimleri üniversitelerin belirli bölümlerinde alabilecekleri gibi iş başı eğitimlerle de edinebilmektedirler.

Mesleğe başlarken önemli olan kişinin kendi niteliklerinin farkında olması ve başvuracağı sekreter iş ilanı için belirlenen kriterlerin kendisine uymasıdır. Sekreter adayları başvuru yapacakları iş ilanlarını incelerken öncelikle kendilerine sormaları gereken soru aranan niteliklerin kendisinde olup olmadığıdır. Bu şekilde kendisine uyan sekreter iş ilanları için işe alınma şansı daha yüksek olacaktır.

Özgeçmiş doldururken verilen bilgilerin doğruluğuna dikkat edilmelidir.  Bilinmelidir ki uydurma bir özgeçmiş ile işe girebilirsiniz fakat o işte tutunmanız olanaksızdır. Örneğin birey başvuru yapacağı sekreter iş ilanı için niteliklerini “olmadığı halde” ilan içeriğine uygunmuş gibi göstermesi durumunda kimi zaman mülakat sırasında kimi zaman da işe alınıp işin yapılış aşamasında sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu şekilde bir sıkıntı yaşamamak için sekreter adayları ya kendi niteliklerine uygun sekreter iş ilanları başvurusu yapmalı ya da niteliklerini geliştirmek için çaba sarf etmelidirler.

Bu nedenle sekreter olmak isteyen bireylerin iş hayatlarında başarılı olmak için öncelikle kendilerini iyi tanımaları ve daha iyi bir iş için sürekli kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak