Radyoloji / Röntgen Teknikeri

0

Doktorların yönlendirmeleri doğrultusunda hastanın belirlenen bölümünde tetkik yapmak amacıyla röntgen cihazıyla filmini çeken kişidir.

radyoloji-teknisyeni

Görevi; Doktorun yönlendirmesi gereğince hastanın belirlenen bölgesinin röntgen masasında uygun bir şekilde durmasını sağlayarak, işlem hakkında bilgi aktarır. Röntgeni çekilecek alanın röntgen cihazına orantılanmasını sağlayarak, kumanda sayesinde film çekme işlemi gerçekleştirilir. Filmin çekilmesi aşamasından sonra çekilen film banyo yaptırılarak, hastanın bilgilerinin üzerine yazılmasından sonra, ilgili bölümlere, hastanın doktoruna teslim edilir. Röntgen arşivinin düzenlenmesini sağlar ve kontrolleri gerçekleştirir.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; göz ve el uyumunu sağlayabilen, özellikle fen alanına ilgi duyan ve bu konuda gelişime açık, insanlarla iletişim halinde olmayı seven, talimatlar konusunda algısı yüksek olan, bedenen güçlü bir yapıya sahip olan, sorumluluk sahibi, güler yüzlü, dikkatli ve sabır sahibi kişiler olmalıdır.

 

Çalışma ortamı; Radyoloji teknikeri hastanelerde yer alan karanlık alanlarda görev yaparlar. Makine ile çekim yaptıklarından dolayı, kullanım konusunda iyi olmaları gerekir. İnsanlarla sürekli irtibat halindedirler. Sürekli X ışınlarına maruz kalmak bu işin olumsuz yanları arasındadır ve bu nedenle bazı hastalıklara yakalanma olasılıkları vardır. Bu olumsuzluk nedeniyle ek tazminat alır ya da erken emekli olurlar.

Eğitim; Radyoloji teknisyeni olmak için, eğitim sağlık meslek liselerinin radyoloji teknisyenliği bölümünde eğitim görülmesi gerekmektedir. Eğitim süresi dört yıldır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak