Protez ve Ortez Teknikeri

0

Bacak, el, kol ve benzeri organların zarar görmesi ve kaybedilmesi halinde, kaybedilen organların işlevlerini az da olsa yerine getirmek üzere yapay organ olarak kullanılan protez ve bir sebeple vücutta olan deformasyonları engellemek için hazırlanan yardımcı cihazların yani ortezlerin yapım işlemini gerçekleştiren kişilerdir.

protez-ve-ortez-teknikeri

Görevi; Protez yapılması gereken kişiyle görüşerek, protezin yapılacağı alanı inceler ve ölçüsünü alır. Alınan ölçü doğrultusunda plastik döküm işlemini gerçekleştirir ve içindeki boşluğu doldurur. Protezin hazırlanmasından sonra, takılacak alanı hazırlar ve gerekli şekilde ayarlarını yaparak, sabitler. Ortezin  de aynı şekilde ölçüsünü alarak, hazırlama işlemini tamamlar.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; Protez ve ortez teknikeri olmak isteyen bireylerin el becerisi olması, titiz ve işinde özenli olması, şekilleri kestirebilen ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen bir yapıda olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Tekniker olarak çalışacak kişiler daha çok ayakta işlerini yürütürler. Hastanelerin rehabilitasyon merkezlerine bağlı bulunan atölyelerde protez ve ortez malzemelerini kullanarak işlemlerini gerçekleştirirler. Genellikle alçı tozunun hakim olduğu bir iş ortamına sahiptiler.

Eğitim;  İlgili üniversitelerin meslek yüksekokullarında yer alan protez ve ortez bölümünde eğitim almak gerekmektedir. Eğitim süresi iki yıldır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak