Plastik Teknikerliği

0

Plastik sanayi iş kolu içerisinde faaliyet gösteren firmalarda istihdam edilmiş olan ve makine ve ya kimya mühendisinin direktifleri doğrultusunda görevlerini yürüten kişilerin yapmış oldukları mesleğe plastik teknikerliği adı verilmektedir. Plastik teknikerleri bağlı oldukları firma içerisinde  her türlü plastik madde üretim montajı görevlerini yerine getirebilmektedirler. Mühendislerin belirlediği üretim esaslarına göre plastiğin üretilmesini sağlamaktadırlar. Üretilecek olan ürünle ilgili olarak üretim süreçlerinde üretim bandı dahil olmak üzere her aşamada kontrolün yapılmasını sağlamaktadırlar.

Plastik teknikerleri işlerini yerine getirirken bir takım alet ve cihazlar kullanabilmektedirler. Meslek sahipleri görevleri esnasında plastik üretim makinaları , pres makinaları, ölçüm aletleri  gibi farklı amaçlara yönelik alet ve cihazlar kullanmaktadırlar.

Bu mesleğ yapmak isteyen bireylerde genel olarak; temel fenbilimleri olan fizik ve kimya gibi bilim dallarına karşı ilgili ve biligli olmaları istenmektedir. boyutlu cisimleri algılamada sorun yaşamayan  uzunluk ve ölçüm birimleri ile arası iyi olan bireyler olmaları beklenmektedir. İşin yürütülmesi esnasında titiz ve dikkatli olmaları iş kazalarının yaşanması olasılığını azaltacağından işlerini titiz ve dikkatli yürütmeleri gerekmektedir.

Plastik teknikeri olmak isteyen bireylerin üniversitelerin 2 yıllık ilgili önlisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerdenmezun olan kişiler dilerler ise mühendislik fakültelerine geçiş yaparak mühendis olma olanakları vardır. Meslek içerisinde ilerleme olanakları bağlı olunan firmaya ve iş koluna göre farklılık göstermekle birlikte bu olanakları bulunmaktadır.

Meslek sahipleri mesleğe ilk başladıklarında ortalama olarak 2 3 asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler. Meslek içerisinde yükselen ve yöneticilik pozisyonlarında istihdam edilen bireyler ise ortalama olarak 4 5 asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak