Pazarlamacı

0

pazarlamaciPazarlamacı, dar anlamda, bir işletmenin ürettiği ürünü ve hizmetlerini piyasaya sürülmesini sağlayan. Geniş anlamda ise ürünün üretilmesinden tüketilmesine kadar, mal akımını kolaylaştıran kişiye verilen isim denebilir.

Pazarlama bir işletmenin temel fonksiyonu olduğu kadar pazarlamacı da bir işletmenin en temel fonksiyonlarından biridir. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile pazarlamacıların da buna uyum göstermesi zorunlu hale geldi. Pazarlamacılar ürünlerini artık sosyal mecralarda ilgi çekici reklamlar yaparak kazanç elde ediyor. Bu da günümüz teknolojisinin pazarlamaya olan etkisini gözler önüne seriyor.

İyi bir pazarlamacı olabilmek için;

İyi bir pazarlamacı olmak için, üniversite mezunu olmak şart değildir. İngilizce bilmek,  pazarlama tekniklerini iyi bilmek, başarı odaklı çalışmak, yeni satış stratejilerine açık olmak, satacağı ürünün hedef kitlesini iyi analiz edebilmek, insanların ilgisini çekebilecek tasarımlar belirlemek ve uygulayabilme ve müşteri analizi yapabilmesi gerekir. Ayrıca, iyi bir pazarlamacı arz/talep ilişkisini iyi bilen biri olmak zorundadır ki, pazarın ihtiyaçlarını gözlemleyebilmeli ve buna göre çıkış yakalayabilmelidir.

Pazarlamacı da olması gerekenler;

Bir pazarlamacıda olması gereken özelliklerin başında, müşterileri ile ilgili olması,meraklı ve öğrenmeye istekli olması, girişken olması, sabırlı olması, insanlara karşı samimi yaklaşımlar sergileyebilmesi ve rahat olması gelir. Çünkü, bir pazarlamacının hal ve hareketleri daima ön planda tutulur.

Ayrıca, iyi bir pazarlamacı daima pazarın durumunu gözlemlemeli ve hangi ürüne nerelerde daha çok ihtiyaç duyulayacağını algılayabilmelidir. Dolayısı ile algısı gelişmiş olan insanlar pazarlamacı olarak daha başarılı olabilmektedirler.  Ayrıca iyi bir pazarlamacı olmak sorumluluk almayı da beraberinde getirmektedir.

İş bulma olanakları;

Pazarlamacının iş bulma olanakları oldukça fazladır çünkü, her sektörde pazarın takip edilmesi gerekmektedir. Örneğin yeni mezun olan bir kişi, bir kuruluşta satış elemanı, pazarlama programcısı ve pazarlama araştırmacısı olarak da iş bulabilirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak