Özgeçmiş (CV) ile başvuru dönemi bitti mi?

0

Bazen gazetelerde, bloglarda denk geliriz, “Hiç CV yazarak işe alınmadım” diyen pek çok kişiye rastlarız. Hiç CV hazırlamadan, tanıdıkları aracılığıyla ya da şansı sayesinde iş bulan kişileri görmemiz mümkündür. Birçok şirket sahibinin hikâyelerini okuruz, 45 yaşlarında şirket yöneticisiyken işten alındığı zaman bile özgeçmiş yazarak başvuruda bulunduğu nu anlatırlar. Yani, müdürde olsanız, CEO’da olsanız, çevreniz sağlamda olsa iş bulmak için çaba sarf etmek zorundayız.

İş aramayı bırakın bir kenara, kendi işinizi bile kursanız “Özgeçmiş” yazmak zorundasınız. Özgeçmiş yazmak, kişinin kendisini tanımasını sağlar. Geçmişte neler yaptığını, başarılarını, başarısızlıklarını görmesini, hatırlamasını sağlar. “Ben özgeçmiş yazmadan iş buldum” diyenler bile bir şekilde özgeçmiş yazıyorlar. Onlar özgeçmişlerini sözlü olarak çok iyi ifade edebildikleri için özgeçmiş yazmadan iş buluyorlar. Tabi bloglar, sosyal medya ileriki zamanlarda daha etkin bir yer alacak fakat firmalar hala bilgi girişi olan verilere ilgi göstermekte.

Hiçbir zaman özgeçmiş kullanmak zorunda olmasanız bile, özgeçmiş insanın kendisini tanımasını sağlar.  Kariyerinde nerde olmak istediğini farketmesine yardımcı olur. Özgeçmiş yazarken düşünceleriniz ne kadar yerine oturursa, mülakatlarda sorulan sorulara o kadar emin ve hızlı cevap verirsiniz.  Özgeçmiş yazmak sıradan bir şey değildir. Profesyonellik ister, kalite ister. Tecrübeli kişilerden yardım almanız özgeçmiş doldurmada sizin açınızdan faydalı olacaktır.  Özellikle öğrenci iseniz iş dünyasında dönen hareketliliklerden haberiniz olmayabilir. Fakat tecrübeli kişiler bu trendlerden, firmaların ne istediğinden haberi olur ve sizi özgeçmiş hazırlarken önemli noktaları atlamanıza karşı yönlendirir.

Dediğimiz gibi özgeçmişlerinizi önemsemez iseniz, firmalardan geri dönüş almanız da bir o kadar zor olur. Geri dönüş alsanız bile iş teklifine döndürmeniz zor olur. Çünkü Özgeçmiş sizin düşünce mantığınızı ortaya koyar.

Ayrıca ne istediğinizi bilirseniz, her pozisyona başvurmak yerine daha seçici davranma lüksüne sahip olursunuz. Hedefinizi biliyor ama hala iş teklifi alamıyorsanız, özgeçmişinizi daha tecrübeli birileriyle hazırlamanızı öneririm. Unutmayın yeteneklerimizi, tecrübelerimizi bilmek, iyi ifade etmek bizi başarıya taşır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak